Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN KAHVALTILIKLAR

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN KAHVALTILIKLAR

1-Meyve salatası: C vitamini güçlü bir soğuk algınlığı iyileştirici değildir, fakat sağlıklı kalmak için gerekli bir besin maddesidir. Narenciyeler C vitamini açısından ünlüdür, fakat papaya, kivi gibi meyveler birçok can alıcı vitaminler içerir. Bu nedenle sabahları kahvaltı olarak bir kase meyve salatası yiyebilirsiniz.

2-Sahanda yumurta: D vitamini seviyeniz düşükse, yeterli miktarda yumurta tüketmelisiniz. Yeterince D vitamini aldığınızı gösteren bazı kanıtlar var. Yeterli miktarda D vitamini soğuk algınlığına yakalanma riskinizi azaltır ve burnunuz zaten akıyorsa iyileşmenizi hızlandırır. Sahanda yumurtayla biraz D vitamini alabilirsiniz. Bir büyük yumurta sarısı 37 IU D vitamini içeriyor, günlük önerilen miktarın yüzde 6’sını karşılıyor.

3-Tam buğday ekmeği: Karbonhidratlar kahvaltının başlıca dayanak noktasıdır. Fakat seçtiğiniz karbonhidrat türü sağlığınız için büyük bir fark oluşturabilir. Hatırlamanız gereken tam buğday ve diğer tam tahıllar beyaz unla yapılan yiyeceklere göre daha fazla lif ve besin maddesi içerir.

4-Buğday rüşeymli yoğurt: Buğday ruşeymi standart soğuk algınlığının süresini yaklaşık 1,5 gün kısaltıyor. 30 gramında 3 miligramdan fazla çinko var. Böylece günlük tüketmeniz gereken miktarın neredeyse çeyreğini alırsınız.

5-Kahvaltıyı çayla tamamlayın: Bir bardak sıcak çayla ılık bir kase çorba içmiş gibi hissedersiniz. Genel olarak sıvı alımını artırmak mukus sıvısının incelmesine yardım eder ve burun tıkanıklığını önler. Bunun yanı sıra yeşil çayı tercih ederseniz daha fazla konsantre antioksidan kazanırsınız.

6-Yoğurt: Kalsiyumla dolu olan yoğurt içerdiği bol miktardaki proteinle de övünür. Bu nedenle sabah boyunca tok hissetmenizi sağlar. Az yağlı, yağsız sade yoğurda biraz meyve ya da tahıl ekleyerek tüketebilirsiniz.

7-Kırmızı biberli omlet: Bir kase doğranmış kırmızı dolmalık biber 190 miligram C vitamini içeriyor. A vitamini açısından zengin olan biber mukozal hücre gelişimine yardım eder. Sabahları kırmızı biber doğranmış bir omlet yiyerek C vitamini alırsınız.

8-Balkabağı çekirdeği: Bu tatlı atıştırmalığın 30 gramı neredeyse 3 miligram çinko içerir. Günlük önerilen miktarın neredeyse yüzde 20’sini karşılıyor. Yoğurdun içine veya yulaf ununa ekleyebilirsiniz.

9-Somon balıklı tost: Ülkemizde özellikle kahvaltılarda fazla rağbet görmez ancak Somon balığı D vitamini arayanlar için bir başka seçenektir. Tam tahıllı tostunuza peynirle birlikte biraz somon balığı eklemelisiniz. Bazı insanlar süt ürünlerinin balıkla birlikte tüketilmesinin zararlı olduğuna inanır. Ancak bu doğru değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.