Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

BATIL İNANÇ VE HURAFELER

BATIL İNANÇ VE HURAFELER

BATIL İNANÇ VE HURAFELER

وَكِيلاً  بِاللَّهِ  وَكَفَى اللَّهِ عَلَى وَتَوَكَّلْ

Muhterem Cemaat,

İslâm Dini, tevhid dinidir. İnsan aklının ve  ilmin ilerlemesini önleyecek her türlü hurafe ve batıl inanışları kökünden kazımış, yok etmiştir. Bu  akımdan, Müslüman, her işinde yalnız Allah’a dayanır.  Müslümanın    başı yalnız Allah’ın huzurunda eğilir. İslâm’ın, itikadi, ahlâki ve ilmi  hiçbir  esasında, hurafelere ve batıl inanışlara yer yoktur. Baykuş gibi, karga gibi kuşların ötmesin de, köpeklerin ulumasında,  tavşanların yolumuzu kesmesinde, kuyruklu yıldızların  görülmesinde uğursuzluk aramak, İslâm’ı  anlamamaktır. Allah’ın  Rasûlü(s.a.v.), hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyor: ”Hastalığın bi zatihi sirayeti yoktur. (Her şey Allah’ın takdiri iledir.). Kuş uçurup uğursuzluk saymak da yoktur. Damlar üzerine konup öten baykuşun uğursuzluğu da yoktur. Safer  ayının uğursuzluğu da yoktur.”

Aziz Cemaat,

Yine, elden ele bıçak, sabun, makas gibi vb malzemeleri alıp vermekte uğursuzluk  aramak, İslâmı anlamamaktır. Türbe ve  mezarlara mum dikmek, ağaçlara bez  bağlamak, mezarlara kurban adamak,  İslâmı  anlamamaktır. Salı gününün   uğursuz  olduğunu, on üç rakamının hayır getirmediğini   kabul etmek, evimize, işyerimize, arabamıza ve çocuklarımızın omuzlarına nazarlıklar, mavi boncuklar takmak ve bu boncuklardan  şifa

ummak İslâmı anlamamaktır. Ay ve   güneş  tutulmalarında davul çalmak, silah   atmak, kapıların eşiklerine ve başka yerlere at nalı çakmak ve bunlardan manalar çıkarmak, İslâmı anlamamaktır.

Bütün bu ve bunlara benzer inançlar , Dinimizde yeri olmayan, Allah ve Rasûlünün yasakladığı batıl inançlardır. Cenabı   Allah (c.c.), Kuranı Kerim’de  şöyle    buyuruyor:

Sana Rabbinden ne  vahyolunuyorsa  ona  uy. Şüphesiz Allah, ne yaparsanız   hakkıyla haberdardır. Allah’a güvenip  dayan. Koruyucu olarak Allah yeter (1).

Görülüyor ki, müslüman, yalnız  Allah’a

güvenecek, yalnız Allah’a sığınacak yalnız

Allah’a kulluk edecek, yalnız Allah’a kul

Luk  edecek, yalnız Allah’tan yardım isteyecektir. Uğursuzluğu Allah’ın haram  kıldıklarında arayacaktır.

Asıl uğursuzluk, Allah’ın  emirlerini, Re-

sulullahın sünnetini yerine  getirmemektir.

Asıl uğursuzluk, Allah’ı bırakıp, türbelerden boncuklardan , mumlardan ve batıl olan her şeyden yardım beklemektir.

Asıl uğursuzluk, namazı terketmekte, orucu terketmekte, gücü yettiği halde, zekat ve haccı terketmektedir. Asıl  uğursuzluk, içki içmekte, kumar oynamakta, rüşvet  almakta, yalan söylemekte, dedikodu yapmakta, müslümanların arasına  fitne ve fesat sokmakta, başkasının hakkına saygısızlık etmektedir.

O halde,Mü’minler,Yüce Dinimiz İslâmı iyi öğrenip, hayatımızda    yaşayalım.  Batıl inançların ve hurafelerin İslâm’la ilgisi  ol madığını  unutmayalım. Dileklerin    ancak Allah’a  arz edilmesi  gerektiğine  inanalım.O’na hiçbir varlığı ortak etmeyelim.

1-Ahzab   3

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.