Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

Bayılma ve Bayılmanın Sebepleri

Bayılma ve Bayılmanın Sebepleri

Bayılma

Vucüdumuzda bazı belirtiler bir hastalığın ya da hastalık başlangıcının işareti olabilir bayılma da aslında bir uyarıdır. Bayılma, uyanıklık halinin geçici olarak kaybolmasıdır. Çeşitli etkenlerle oluşur. Tedavisi de oluşum kaynağına göre değişir. Basit bayılma, beyne giden kanda azalma sonucu olabilir. Basit bayılma (damar depresyonuna bağlı bayılma) veya kalp kapağı hastalıkları ve kalp atışındaki düzensizliklerin sonucu da bayılmalar olur. Bayılma tedavisi temeldeki nedenin ilaç ile tedavisi ya da cerrahi uygulama ile ortadan kaldırılmasıyla yapılabilir.

Kalp hastalığına bağlı bayılmalarda kalp atışını düzenleyen ilaçlar kullanılır. Beyni besleyen damarlarda kanın azalması, kandaki oksijen miktarının düşmesi (Hipoksi) halinde oksijen koklamak açık havada derin nefes almak iyi gelir. Kan şekerinin düşmesi (Hipoglisemi) sonucu meydana gelen bayılmalarda bir parça şeker yemek ya da şekerli bir içecek içmek iyi gelir.

Bayılma nedenlerinden çok oluşumu sonucu vücudu tehlikeye sokacak bir durum olduğu için önemlidir. Bu nedenle bayılma, hekim tavsiyesine göre önlem alınması ve sonucunda doğacak tehlikelerden korunulması gereken bir durumdur.

Bayılma Nedenleri

Bayılmalı nedenleri dört grupta toparlamaya çalışırsak;

  • Beyin sarsıntısı
  • Zehirlenme
  • Sara
  • Histeri

olarak sınıflandırılabilir.

Bu tip hastalıklar nedeniyle oluşan bayılma nedenleri için doktora gitmek gerekir. Bayılmanın en ağır şekli olan koma ise bilinç kaybının gittikçe artarak ağır ve uzun süreli olma halidir. Koma durumu, çarpmanın dışında beyin iltihabı, alkol, afyon, gaz ve kurşun zehirlenmeleri gibi nedenlerle oluşabilen ağır bir bayılma durumudur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.