Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

Bel ağrılarında şaşırtan veriler

Bel ağrılarında şaşırtan veriler

Uzmanlar, günümüzde bel ağrılarının, yetişkinlerin olduğu kadar çocukların ve gençlerin de önemli bir sorunu olarak ortaya çıktığını belirtiyor. Türkiye Proloterapi ve Ağrı Merkezi Klinik Direktörü Uzman Doktor İlker Solmaz, “Çocukluk ve gençlik döneminde bel ağrılarına önlem alınmadığı takdirde duruş bozukluğu bulunan, kambur, sürekli sırt, boyun şikayetleri çeken bir nesille karşı karşıya kalabiliriz.” dedi.

                                          

BEL AĞRISI GENÇ YAŞLARDA GÖRÜLMEYE BAŞLANDI

Uzman Doktor İlker Solmaz, son yıllarda yapılan araştırmalara göre gençlerde bel ağrısı sıklığının arttığını vurguladı. Hatalı duruş bozukluklarının bel ağrısına neden olduğunu belirten Solmaz, “ bel ağrısı şikayeti ile gelen hastaların yaş ortalamaları gün geçtikçe düşmektedir. Bunun en önemli sebebi çocuklarda ve gençlerdeki kötü beslenme, egzersizden yoksun sedanter adını verdiğimiz hayattır. Geçmiş 5 yılda bel ağrısı şikayetiyle tedavi ettiğimiz hasta yaş grubu 35-40 ve üzeri iken, günümüzde bu yaş grubu 15-20 arasına kadar inmiştir ” diye konuştu.

Son yıllarda bel ağrısının genç yaşlarda görülmesinin, hareketsizlik ve hızlı beslenmeye bağlı olduğu konusuna dikkat çeken Solmaz, şunları kaydetti: “Okullarda uzun ders saatlerinden sonra dershanelere giden öğrenci tüm gününü oturarak geçirmektedir. Eve geldiklerinde ise dinlenmek ya da beli rahatlatıcı egzersiz yapmak yerine bilgisayar başına geçmektedirler. Ayrıca yoğun tempo içinde fast-food adı verilen atıştırmalık yiyecekler, egzersiz yapmayan bedenle birleşince ortaya şişmanlık çıkmaktadır. Okullara yürüyerek değil, servislerle ulaşmak ise çocuk ve gençlerimizin egzersizden yoksun kalmasının diğer bir nedenidir.”

Bel ağrısından korunmak için duruş ve vücudu iyi kullanma alışkanlığının gençlere kazandırılması gerektiğinin altını çizen Solmaz, “Sırt ve bel kasları için en faydalı egzersiz yüzmedir. Kapalı yüzme havuzlarında yaz-kış haftada 3-4 gün birer saat yüzmek, çocuklarımızın bel bağlarının ve kaslarının sağlıklı kalmasına faydalı olacaktır.” dedi.

Ailelerin, çocukları hareket etmeye, spor yapmaya yönlendirilmesi, gerektiğini ifade eden Solmaz, şöyle devam etti: “Çocukların, bilgisayar başında geçirdikleri saatler sınırlandırılmalı, okul çantaları mümkün olduğu kadar hafif olmalı. Fast-food haricinde aşırı kilo almayı önleyecek sağlıklı besinler ile çocukların beslenmesine dikkat edilmeli.”
trthaber                                                                                                   “Bel ağrılarınızı hacamatla yenebilirsiniz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.