Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

Diş dolgusu 50 çeşit hastalığa yol açabilir

Diş dolgusu 50 çeşit hastalığa yol açabilir

İçinde cıva bulunan amalgam dolguyu, diş hekimlerinin yüzde 75’i hâlâ kullanıyor.

 

Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi Adli Toksikoloji Bilimi doktorlarından Engin Tutkun, amalgam dolgunun sağlığa zararlı olduğu halde Türkiye’deki diş hekimlerinin yüzde 75’i tarafından kullanıldığını vurguladı. Tutkun, bu dolguların uzun vadede alzheimer, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği ve şizofreni gibi 50 hastalığa yol açtığını ifade etti. Tutkun, içinde civa olan amalgamların yasaklanmasını, bunun yerine kompozit dolgunun kullanılmasını istedi.

SOLUNUMLA GİRİYOR

Tutkun, amalgam karışımının içinde yüze 50 oranında cıvanın bulunduğunusöyledi. Cıvanın sanayide de kullanıldığına dikkat çeken Tutkun, bu dolgularda yüzde 35 gümüş, yüzde 9 kalay, yüzde 6 bakır ve çok az miktarda da çinko bulunduğunu ifade etti. Tutkun, “Ağızdan salınan amalgam, bir zaman sonra buharlaşıyor ve solunum yolu ile vücuda giriyor. Bu da uzun vadede başta alzheimer, böbrek yetmezliği, kalp hastalıkları ve şizofreni olmak üzere 50 hastalığa davetiye çıkarıyor” diye konuştu.

2 ÜLKEDE YASAK

Sakız çiğnerken 68, tatlı yerken 72, diş fırçalarken 272 mikrogramın ağız içine salındığına dikkat çeken Tutkun, İsveç ve Danimarka’da bu dolgu çeşidinin yasak olduğuna işaret etti. Fransa’daki hekimlerin de geçen seneden bu yana amalgam yerine kompozit dolgu kullanmaya başladığını belirtti.

Amalgamın yerleştirilmesi ve sökülmesi sırasında cıvanın açığa çıktığını kaydeden Tutkun, iş sağlığı açısından da bu dolgunun yasaklanması gerektiğini vurguladı. Tutkun, bu dolgunun çocuklarda da otizme neden olduğunu vurguladı. Tutkun, şöyle devam etti: “Amalgam dolgunun daha ucuz maliyeti olduğu söyleniyor. Fakat uzun vadede parkinson, psikiyatrik bozukluklar, cilt problemleri, kas iskelet rahat-sızlıkları ve hipertansiyona neden oluyor.”

‘AVRUPA’DA ÇOK AZ  KULLANILIYOR’

Avrupa ülkelerinde amalgam dolgu çeşidinin kullanım oranı düşük. Almanya’da amalgam kullanma oranı yüzde 10 iken İtalya’da yüzde 3, Finlandiya ve Estonya’da yüzde 5, İspanya’da yüzde 26, Belçika’da ise yüzde 32 oranında amalgam dolgular kullanılıyor. Türkiye’de ise bu oranın yüzde 75 oranında olduğu aktarıldı.

‘HAMİLELER DOLGUYU ÇIKARMALI’

Civanın kana karışabileceğini uyarısında bulunan beslenme uzmanı Prof. Dr. Ahmet Aydın, amalgam dolguda bulanan civaların zaman içinde kronikzehirlenmelere neden olabileceğini belirtti. Kompozit dolguların kullanılması gerektiğini kaydetti. Amalgam dolguya karışı olduğunu söyleyen Aydın, ama-lgamda bulanan cıvanın, hamilelerden bebeklerine geçebileceğini ifade etti. Aydın, amalgamların hamilelikten 6 ay önce çıkartılmasını önerdi.

KOLAY DİYE SEÇİLİYOR

Aydın, “Otizmin tek nedeni olarak amalgamı göstermek doğru değil, ancak bu etkenlerden biri de cıva olabilir” dedi. Birçok ülkenin amalgam kullanmayı bıraktığını aktaran Aydın, dişe yerleştirilmesi daha kolay olduğu için diş hekimleri tarafından tercih edildiğini açıkladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.