Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

Egzama nedir, egzama belirtileri?

Egzama nedir, egzama belirtileri?

Egzama; deride kızarıklık, kaşıntı ve pullanmaya neden olan bir deri rahatsızlığıdır. Egzema, genetik olarak hastalıklara yatkın kişilerde, çoğu kez çocukluk çağında başlayan bir deri hastalığıdır. Bebek ve çocukların yüz ve alınlarında  görülür. Egzema %80 dolaylarında olguda 1 yaşından önce ortaya çıkar birkaç yıl devam ettikten sonra 5 yaş civarlarında kaybolur. Kişilerin az bir kısmında yaşamı boyunca devam eder. Egzamanın yetişkinlerde görülme olasılığı çok düşüktür %2-3 civarı gibidir bu nedenle çocuk hastalığı olarak bilinmektedir.Egzema oluşumunda genetik faktörler yani yatkınlık önemli role sahiptir. Bazı gıdalar egzama hastalığını tetikleyebilir. Egzamalı çocukların üçte biri civarındakiler ilerideki yaşamlarında alerjik nezle veya alerjik astım gelişir.

Egzema belirtileri

Egzama; deride kızarıklık, ve pullanmaya neden olacağından bahsetmiştik. Egzema belirtileri ; Deri yağlı hale gelip ardından soyulabilir. Bu belirtiler çocuklarda, daha çok alın ve yanaklarda oluşur, sonra kafa derisi ve çeneye yaylır. Ayrıca boyun, dirsek içi, diz arkası gibi kıvrımlı deri bölgelerinde de görülür. Bu tip yerleşim erişkinlerde daha sıktır.

Egzema Tedavisi

Egzemanın kesin tek bir tedavisi yoktur. Ancak dikkat edilmesi gereken ve sabırla uygulandığında hastayı önemli ölçüde rahatlatan önlemler vardır egzema tedavisi yardımcı unsurlar:

  • Hastanın derisi nemli olmalı, bunun için hastanın yaşadığı ortamlar, nemlendirici cihazlar ve/veya radyatörler üzerine konulan su kapları ile nemlendirilmelidir.
  • Su egzemalı hastalar için sakıncalı değildir. Ancak banyo süresi kısa, su ılık veya soğuk olmalıdır. Normal sabun değil nemlendirici sabunlar, banyo sonu nemlendirici kremler kullanılmalıdır.
  • Egzemalı deri sıcak, terli olmamalı, basınca maruz kalmamalıdır. Bunun için sıcak ortamlardan, terlemeye yol açan aktivitelerden kaçınılmalı, giysiler dar, poliyester veya yünlü kumaştan olmamalıdır. Pamuklu ve bol giysiler tercih edilmelidir.
  • Bazı gıdalar, özellikle çocuklarda egzemayı tetikleyebilir. Bunlar, gıda alerjisine de yol açabilen gıdalardır. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsa 2-3 haftalık gıda günlüğü tutulması, sorumlu gıdayı ortaya çıkarmak için iyi bir yöntemdir.
  • Klorlanmış havuzlarda yüzmek zararlıdır, deriyi tahriş edebilir.
  • Egzemalı deri kaşınmamalıdır.
  • Soğuk su ve buz uygulaması kaşıntıyı azaltabilir.
  • egzema için stresten uzak durmak, dinlenmek, terletmeyen hafif sporlar faydalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.