Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

Erkekleri kısırlaştıran 11 sebep

Erkekleri kısırlaştıran 11 sebep

Günümüzün erkeği, daha sosyal daha aktif ama daha yoğun stres altında ve bunlara eklenen çevresel faktörlerle daha kısır… Doç. Dr. Birgül Gürbüz ile son yıllarda giderek artış gösteren erkek kısırlığını konuştuk.
Günümüzde her 100 çiftten 15-20’si normal yolla çocuk sahibi olamıyor ve sorunun %50’si kadında ise %50’si de erkekte. 50 yıl önce yapılan sperm tahlillerinin sonuçları ile günümüzdekilerin sonuçları karşılaştırıldığın dasperm sayı ve hareketliğinde azalmalar olduğu saptanmış.

 

Ayrıca sperm sayı ve hareketi dışında sperm fonksiyonları da göz önünde bulundurulursa erkek kaynaklı sorunların %60’a kadar ulaştığı görülmüş. Bu bilgiler ve gözlemler ışığında erkek neslinde kısırlığın giderek artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Erkek kısırlığındaki artışın kesin sebebini saptamak her zaman mümkün değil; ancak spermlerin genetik yapısını bozan durumların erkek kısırlığında artışa neden olduğunu söylemek mümkün. Yaşam tarzındaki değişiklikler ve çevre kirliliği ise spermlerin genetik yapısını bozan problemlerin başında geliyor.

 

ERKEKLERİ KISIRLIĞA GÖTÜREN 11 NEDEN 

1-Slip çamaşırlar, dar blucinler giyenler

2-Egzoz gibi zararlı gazlara maruz kalanlar

3-Elektromanyetik alanlar

4-Beslenme tarzındaki değişiklikler (fast food beslenmeyi tercih eden; sebze meyveden fakir beslenenler)

5-Gıdalardaki hormon ve tarım ilacı kalıntıları

6-Kimyasal çözücüler, yapıştırıcılar vb maddelere daha sık maruz kalınan; boya, dekorasyon, inşaat işçiliği, matbaacılık gibi sektörlerde çalışanlar

7-Ozon tabakasındaki incelme

8-Radyasyon

9-Sigara-alkol kullananlar

10-Stresli ortamlarda çalışanlar

11-Uykusuzluk ve yorgunluk problemleri yaşayanlar

 

kültürsağlık

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.