Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

Hacamat kime ve nereden yapılamaz :

Hacamat kime ve nereden yapılamaz :

                                             Hacamat kime ve nereden yapılamaz :

 1. *Ense çukuru (Hafıza kaybına sebep olur) ve bıngıldaktan hacamat yapılmaz.(Bangladeş gibi yerlerde tiroit için yapılıyor)
 2. *Kafa arkasından, ense çukurunun altından (boyun), kulak arkası bölgelerden sık hacamat yapılmaz. Görmenin zayıflamasına sebep olabilir. Bu durumda hacamat ilk 2 – 3 defa 2 hafta ara ile, sonra ayda bir yapılabilir.
 3. *Eskiden oluşmuş katarakta ve göz ameliyatından sonra kafa arkasına, ense çukurunun altına ve kulak arkasına özel durumlar hariç, hacamat yapılmaz,
 4. *Organ nakli geçirenlere, diyaliz ve hemofili hastalarına hacamat yapılmaz,
 5. *Adetli kadınlara da hacamat yapılmaz.
 6. *Özel durumlar dışında, hamile kadınların ve 12 aylık olana kadar çocukların, hacamata ihtiyacı yoktur. Özel durumu olanlara, örneğin; suni sancı veya sezaryenle doğan, beyin yapısında ve fonksiyonunda bozukluk olan, kör veya şaşı olan çocuklara, önceden sezaryen veya herhangi bir ameliyat geçirmiş hamile kadınlara hacamat yapılır.
 7. *Ancak, eskiden her yeni doğan bebeğe kuyruk sokumundan hacamat yapılır, doğumda oluşabilen beyin ödemlerini omurganın sıvı dolaşımına çekerek, beynin rahat çalışması sağlanırdı.
 8. *Hacamat bittikten sonra kesiklere dokunmamak ve kanı silmemek gerekir. Ancak kan durduktan ve kesikler üzerinde kabuklar oluştuktan sonra yaraları kuru bezle bantlamak mümkündür. *Ayrıca, kesikler üzerinde oluşan kabuklar silinmez ve enfeksiyona yol açmamak için hacamattan sonraki 24 saat içinde banyo yapılmaz.
 9. *Hacamattan sonra 1 – 2 saat yemek yenilmemeli ve uyunmamalıdır.(yoksa kaşıntı yapar)
 10. *Hacamat anında boş konuşulmaz, televizyona bakılmaz, şarkı dinlenmez. (Genelde ayetelkursi okunur)
 11. *Bu yasakların bazıları hacamat olanı, bazıları da hacamat yapanı korur. Hepsi de ciddi, önemli yasaklardır.
 12. *Hacamatın bazı sırları vardır ki herkese anlatılmaz.

Kaynak:kadınlarkulübü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.