Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

Hacamat Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler

Hacamat Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler

HACAMAT ÖNCESİ

Hacamat aç karnına şifadır buyuruyor peygamberimiz buradaki açlık uzun süre açlık değildir.

Fazla aç kalmak insanı halsizleştirebilir, buradaki açlık; Açlık ile tokluk arasıdır, yani bir kişi yemek
yedikten 2-3 saat sonra açlık ile tokluk noktasına ulaşır işte hacamat için en güzel andır.

Hacamattan 1 gün önce cima yapılmamalıdır.

(Aç karnına hacamat olmak deva, tok karnına ise derttir )

Bulantısı olan kişiler hacamattan evvel tatlı türü yiyebilirler.

HACAMAT SONRASI
Hacamat olduktan sonra bir gün banyo yapılmaz ve Süt ürünleri; süt, yoğurt,peynir gibi şeyler bir gün yenmez.

Fazla yağlı tuzlu şeyler bir gün yenmeyip hafif yemekler yenirse daha güzel olur.

Hacamat olduktan sonra 1 gün hamama girilmez. O gün fazla su içilmez.

Hacamattan 1 gün sonra cima yapılmamalıdır.

Efendimiz bir hadisi şerifte buyurmuştur ki; ”Herkim başına bir hastalık bir sıkıntı geldiğinde hemen hacamat olsun” buyurmuştur.

 

Dr.Aidin Salih’e göre Yapılması gerekenler şöyle:

 

Hacamat Öncesi
Aç Olmak : Sünnet olan tavsiye aç olmaktır. Terapiden en az 3 saat öncesine kadar bir şey yiyip içilmemelidir. Böylece vücut sindirimle uğraşmaz. Terapiden 24 saat öncesinde ve sonrasında yiyip içmeye azami önem gösterilmeli; micaza uygun sağlıklı gıdalar alınmalıdır.Hazım Durumu : Hazımsızlık çeken kişiler terapi öncesi günlerde bağırsakların çalışmasına yardımcı olacak gıdalar tüketmelidir. (sinameki, ingiliz tuzu, pelinotu gibi)Banyo Yapmak : Kan dolaşımını hareketlendirmek için keseyle banyo yapılması kirli kanın alınmasını kolaylaştırır.Abdestli Olmak : Hem terapistin hem de terapi görenin abdestli olması gerekir.Hastaya Terapinin Anlatılması : Tedavinin basamakları basit bir şekilde kişiye anlatılır. Şifa verenin sadece Allah (c.c.) olduğu hatırlatılır.
Hacamat Esnasında
Niyet Edilip Kıbleye Yönelerek Oturmak : Allah (c.c.) emaneti olan vücudu ve sağlığı Allah rızası içim düzeltmeye niyet etmelidir.Terapi Sırasında Boş Konuşmamak : Muavvizeteyn ve Ayet-el Kürsi gibi koruyucu ayetler okumak veya Salavat-ı Şerife getirmek iyidir. Televizyon izlenmemeli, radyo dinlenmemeli, cep telefonuyla konuşulmamalıdır.
Hacamat Sonrası
Dinlenmek : Terapi sonrasında 24 saat içinde vücudu yoracak ağır işler yapılmamalıdır. Evli çiftler bu süre içinde cima yapmamalıdır. Kişi dinlenme halinde olmalıdır. Hanımların ev işlerini terapi öncesi halledip hazırlanmaları tavsiye edilir. Yeniden onarım için vücudun dinlenmeye ihtiyacı olduğunu unutmamak gerekir.Yemek-Uyumak : Terapiden sonraki 1-2 saat yemek yenmemeli ve uyunmamalıdır.Duş Almamak : Terapiden sonraki 24 saat içinde duş ya da banyo yapılmamalıdır. Hasta rüzgara, suya ve soğuğa maruz kalmamaya dikkat etmelidir.Hayvansal Gıda Almamak : Terapi sonrasındaki 24 saat içinde et ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalar tüketilmemelidir. Böylece vücudun, enerjiyi ağır sindirime harcamaması sağlanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.