Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

İMAN

İMAN

İMAN

فَمَنْ يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَيُؤْمِنْ بِاللَّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَى

Muhterem Cemaat,

İnsanın yeryüzündeki ilk vazifesi imandır İman, bir şeyi kesin olarak kabul etmek manasına gelir. Terim olarak iman, Allah’ın Ra sûlü Hz. Muhammed (s.a.v.)’ in, Allah tarafın dan getirdiği ve haber verdiği her şeyin, her hususun, her haberin doğru  olduğunu  teredütsüz, kayıtsız şartsız kabul edip inanmaktır. Bunu, dille söyleyip kalben tasdik etmektir. İnsanın  yaratılışı Allah’a teslimiyetle başlamıştır.  Yüce  Rabbimiz, ruhları  yaratmış; ”Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” buyurarak, o ruhları iman ve teslimiyet eğitiminden geçirmiştir. Ruhlar da: ”Evet Sen bizim Rabbimizsin” cevabını vermekle, Cenabı Allah’a iman ve teslimiyet (bağlılık) sözü vermiştir.

Peygamberler de, insanlara, Allah’a verdikleri sözü hatırlatmak ve   teslimiyetlerini (bağlılıklarını) gerçekleştirmek için  gönderilmişlerdir. Bunun için, insanın yeryüzünde ki tek görevi, Allah’a verdiği bu söze bağlı kalarak, O’na inanmak ve teslim olmaktır. Yaratılışın gayesi de budur.

Aziz Mü’minler,

İman,müslümanın yaşayışına İslâmi bir şekil veren, hareketlerine  canlılık    getiren, onu özüne döndüren ve hayatını baştanbaşa  ilahi çizginin içinde tutan en üstün ameldir.

Cenabı  Allah(c.c.), Kur’anı  Kerim’de şöyle buyuruyor:” Ey mü’minler,Allah’a ve Peygamberine, Peygambere indirdiği Kuranı Kerime ve daha önce indirmiş olduğu kitaplara imanedin. Kim, Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve ahiret gününü inkâr ederse, muhakkak ki o, hidayetten uzak bir sapıklığa düşmüştür”(1).

Bu bakımdan, imanın temeli ve odak noktası, Allah’a imandır. Allah birdir. Mutlak yaratıcı ve kudret sahibi O’dur. O’ndan başka ilâh yoktur. Göklerin ve yerin mülkü O’nun dur. Kitap ve peygamber  gönderen, kanun  koyan, emir ve yasak veren de ancak O’dur.

Yüce Rabbimiz, Kur’anı Kerim’de  şöyle buyuruyor:” Kim, Allah’a, Onu görüyormuşcasına kendisini teslim edip, iman ederse,  muhakkak ki o, en sağlam,en emniyetli   ve hiçbir zaman kopmayan bir kulpa yapışmıştır…”(2).

Demek ki, Allah’a teslim olmak, kopma-yan, kırılmayan, parçalanmayan  sağlam  bir  kulpa yapışmak demektir. Allah’a teslim olmak, O’nun emir ve yasaklarına itaat etmektir. Allah’a teslim olmak, O’nun   dini olan İslâmı bir bütün olarak yaşamak  demektir.  Allah’a teslim olmak, her zaman ve her yerde, emir ve iradenin, kudret ve kuvvetin, hüküm ve hakimiyetin Allah’a  ait   olduğuna   iman etmektir.

Aziz Mü’minler; Allah’a  teslim olmanın insan hayatını düzenleyen yönü, dindir. Din,  İslâm’dır.İslâm, Allah’ın, insanlığa gönderdi ği hayat nizamıdır. Müslüman olmak, müslümanca yaşamayı gerektirir. Müslümanca yaŞamak da, ancak Hz. Peygambere  tabii  olmakla mümkün olur.

O Halde Mü’minler,

Allah’a  ve Rasûlullah’a inanan ve İslâmı ilâhi sistem olarak kabul eden imanlı gönül ler olarak, Kur’ana dayanan, imanın özü  ve  temeli olan şu esaslara dikkat edecek ve bu na göre kendimize çekidüzen vereceğiz:

Allah’dan ve Rasûlullah’dan gelen herşe yi, gönlümüzde hiçbir sıkıntı duymadan  teredütsüz  kabul edeceğiz. Allah’ın ve  Rasûlullah’ın hükümlerine razı olacağız. Zaman ve mekan ne olursa olsun, kayıtsız ve  şartsız Allah’ın ve Rasûlullah’ın emir ve yasak larına itaat edeceğiz.Yaratan   ve  yaşatanın Allah olduğunu, hayatı düzenleme hakkının da O’na ait olduğunu unutmayacağız.Kalbimizi, daima   Kur’an ve  Sünnete  açacağız.

Hakka yönelip, batıldan yüz çevireceğiz. Ha ramlara kesinlikle yaklaşmayacağız. Din ile dünyayı bir bütün olarak   kabul edip, ömür,  ilim, evlad, malmülk gibi verilen  her  şeyin mutlaka hesabının sorulacağını bileceğiz. İyiliği emretmenin ve  kötülüğü menetmenin İslâmi bir vazife olduğunu  unutmayacağız. Ancak mü’minlerle dostluk  kuracağız. Kâfir ve münafıklara karşı  uyanık ve  tedbirli olacağız. Kur’an ve  Sünnete  sarılmayı  en  büyük şeref kabul edeceğiz.

1-Nisa   136

2-Lokman  22

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.