İstemeyi Bilmek: Esma-ül Hüsna ile Dua Etmek

İstemeyi Bilmek: Esma-ül Hüsna ile Dua Etmek
Bu haber 08 Ağu 2012 Çar 11:45 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

esma-ül hüsna

Allah (c.c.)

Hepimiz Allah (c.c.)’tan birşeyler isteriz, Allah’ım bana şunu ver, Allah’ım bana bunu ver, Allah’ım şu işimi hayırlı et, Allah’ım mü’minleri koru gibisinden birçok dua ederiz… Ederiz etmesine de, usulünce ediyor muyuz? Esma-ül Hüsna ile dua etmenin önemini anlayabildik mi? Hz Ali (r.a.) bu hususta şöyle dua edermiş:

Allah’ım! gönlümde olanı hakkımda hayırlı eyle, hakkımda hayırlı olanı da gönlüme razı eyle…

Hz. Âişe anlatıyor: Rasülullah (sav) şöyle yalvardı:

Allah’ım! Ben, senin pak, güzel, mübarek ve yüce nezdinde en sevimli olan, onunla dua edildiği takdirde hemen icabet ettiğin, onunla senden istenince hemen verdiğin, onunla Rahmetin talep edilince kurtuluş verdiğin isminle senden istiyorum.

Hz. Aişe’nin belirttiğine göre bir başka gün Rasülullah (sav)’in kendisine “Ey Âişe, kendisiyle dua edildiği takdirde icabet ettiği ismi, Allah’ın bana gösterdiğini sen biliyor musun?” diye sormuştu.
Hz. Âişe “Ben: Ey Allah’ın Rasûlü, Anam babam sana feda olsun, onu bana öğret” dedim.”

“Ey Âişe, onu sana öğretmem uygun düşmez.” buyurdu. Bu cevap üzerine ben de oradan uzaklaşıp bir müddet tek başıma oturdum. Sonra kalkıp başını öptüm ve “Ey Allah’ın Rasûlü O’nu bana öğret” diye ricada bulundum. O yine “Onu sana öğretmem uygun olmaz Ey Âişe; onunla senin dünyevi bir şey talep etmen uygunsuz olur.” buyurdu.

“Ben de kalkıp abdest aldım, sonra iki rekat namaz kıldım, sonra:

Allah’ım sana Allah isminle dua ediyorum. Sana Rahman isminle dua ediyorum. Sana bildiğim, bilmediğim güzel isimlerinin hepsiyle dua ediyorum. Bana mağfiret et, rahmet eyle.

diye dua ettim. Bu duam üzerine Rasülullah (sav) güldü ve “İsmi Âzam senin yaptığın şu duanın içinde geçti.” buyurdu.” (Kütüb-i Sitte 17/506)

Allahü Teâlâ Araf Sûresi 180. âyeti kerimesinde meâlen şöyle buyuruyor: “En güzel isimler Allah’ındır. O’na o isimlerle dua edin. Onun isimleri konusunda eğriliğe sapanları bırakın. Onlar yaptıklarının cezasını görecektir.”

Ebû Hureyre (r.a.) den rivayet’e göre Rasülullah (s.a.) şöyle buyuruyor: “Allah’ın 99 ismi vardır. Kim bunları ezberlerse cennete girer ve Allah tektir, tek’i sever.” (Buhâri, Müslim, Tirmizi, İbn Mâce)

Hz. Enes (r.a.) anlatıyor: Bir adam şöyle dua etmişti:

Ey Allah’ım hamdlerim sanadır, nimetleri veren sensin, senden başka ilah yoktur. Sen semâvat ve arzın celâl ve ikram sahibi yaratıcısısın. Hayy ve Kayyûmsun (Kâinatı ayakta tutan hayat sahibisin.) bu isimlerini şefaatçi olarak senden istiyorum!

(Bu duayı işiten) Rasülullah (sav) sordu:
“Bu adam neyi vesîle kılarak dua ediyor biliyor musunuz? Nefsimi kudret elinde tutan Zat’a yemin ederim ki, O, Allah’a İsm-i Âzam’ı ile dua etti. O ismi Âzam ki onunla dua edilirse Allah icabet eder, onunla istenirse verir.” (Tirmizi Deavat 109, Ebu Dâvut Salat 358)

Rasülullah (s.a.) bir adamın:

“Ey Allah’ım, bir ve samed olan, doğurmayan ve doğrulmayan, eşi ve benzeri de olmayan Allah adıyla senden istiyorum, günahlarımı mağfiret et, sen gafursun, Rahimsin!”

dediğini işitmişti, hemen şunu söyledi:
“O mağfiret edildi, O mağfiret edildi.” (Ebû Dâvud Salat 184)

Duanın kabul olmasının nedeni bâtınî edebtir. Ki o da tevbe etmek, bütün varlığıyla Cenâb-ı Hakk’ın ibadetine yönelmektir, insanoğlunun Allah’a dua etmeye ondan istemeye yüzü olmalı. Önce sen Allah’ın dediğini (tevbeyi) yap ki O da senin dediğini (duanı) yerine getirsin. O halde dua eden nefsini beşeri sıfatlardan ve kötü huylardan tertemiz etmelidir. Çünkü bunlar dua yolunu kesicidir.

Birgün İbrahim Ethem (k.s.) hazretlerine sordular.
“Efendim biz dua ediyoruz da duamız kabul olmuyor.”

İbrahim Ethem(k.s.) :

“Şunun için duanız kabul olmaz ki;

Hakk’ı bilirsiniz; emrini tutmazsınız,

Peygamberi bilirsiniz; sünnetleri yerine getirmezsiniz.

Kur’anı okursunuz; amel kılmazsınız.

Hakk’ın nimetlerini yersiniz; şükretmezsiniz.

Cennet vardır bilirsiniz; O’nu talep etmezsiniz.

Cehennem var bilirsiniz; varır içine düşersiniz.

Ölüm vardır dersiniz; hazırlanmazsınız.

Babanızı, annenizi, diğer sevdiklerinizi kendi elinizle kabre koyarsınız; ibret almazsınız.

Bunca yaramazlıkla elbet duanız müstecab olmaz.” buyurdu.

Ruhunu Allah’ın gayrine iltifat etme kirinden temizlemeli ki, Mevlâ’nın lütfuna mazhar olsun.

Dua gök kapısının anahtarıdır. Bu anahtarın dişleri ise helâl lokmadır. Nitekim Ebû Hureyre (r.a.)’den rivayet edilen bir hadisi şerifte şöyle buyruluyor:

“Ey insanlar! Şüpesiz ki Allah Tayyip (tertemiz)’dir. Tayyipten başka birşey kabul etmez.” Allah müminlere de Rasullere emrettiği şeyleri emrederek: “Ey Rasuller helâl olan şeylerden yeyin ve salih amellerde bulunun. Çünkü ben sizin yaptıklarınızı pekâlâ bilirim.” (Başka bir ayette) “Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların helâl, hoş olanlarından yeyin.” buyurmuştur.”

Sonra şunları söyledi: “Bir kimse (Hak yolunda uzun sefere çıkar, saçları dağılmış, toza toprağa bulanmış bir halde, ellerini semaya uzatarak, Ya Rabbi, Ya Rabbi diye dua eder. Halbuki yediği haram, içtiği haram, giydiği haram, (hâsılı) kendisi haramla beslenmiş olursa böylesinin duası nasıl kabul edilir?” (Müslim, Zekat 64)

Rabbim hepimizi istemeyi bilen, istemeye yüzü olanlardan etsin…

9.061 okunma

Paylaş:
"İstemeyi Bilmek: Esma-ül Hüsna ile Dua Etmek" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP
img

BU KONULAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Leyletül kadir
1000 AYDAN DAHA HAYIRLI BULUNAN VE HER BİR SEVABIN 30.000...
Hadislerle Tedavi Yöntemleri
Kainatta her şey Allah’ın mahlukudur ve tüm mahlukların sahibi Allah’tır....
Ruh temizliği nedir?
Sual: Ruh temizliği nedir? CEVAP Hadis-i şerifte (İlim ikidir: Beden bilgisi, din...
PEYGAMBER EFENDİMİZİN EN SEVDİĞİ YİYECEKLER
1-Kepeği alınmamış arpa unundan yapılmış ekmek. 2-Helva ve bal 3-Zeytinyağı...
facebook
çok okunan konular
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.
Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
Sinüzit Tedavisi

Sinüzite Ağrı kesici ve antibiyotikler maalesef etki etmiyor… Allah ın izniyle Sinüzit ten başınız birdaha sizi rahatsız etmeyecek. Lokman Hekimin zamanında uyguladığı bitkisel yöntemlerle sinüzit 15 gün de kalıcı tedavi olmakta.