Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

Kapalı Alanlarda Havayı Temizleyen Bitkiler

Kapalı Alanlarda Havayı Temizleyen Bitkiler
havayı temizleyen bitkiler

Kapalı Ortamların Havasını Temizleyen Bitkiler

Bazen büyük şehirlerde bile dışarı havası, içeri havasına göre daha temiz ve tercih edilir bir hal alabiliyor. Bunun en önemli nedeni açık havada, ağaç ve bitkilerin havayı temizliyor olması. Diğer bir sebebi de kapalı ortamlarda yoğun olan parfüm, deterjan, kumaş, vernik, yapıştırıcı ve boya gibi maddelerden yayılan ve sağlığı tehdit eden ürünler.

Gün boyunca temas ettiğimiz bu maddelerin zararından tamamen kurtulmak çok zor. Bu yüzden en güvenlisi zararları bilerek minimuma indirmek. Bir de yardımcı bitkilerle ev ve ofis ortamlarında havayı temizleyebilirsiniz. NASA, yaptığı bir araştırma ile, havayı en iyi temizleyen bitkileri belirliyor. Araştırma hangi bitkilerin “havadaki kimyasal buharı yok etme”, “böcekleri engelleme”, “ev veya ofis ortamını koruma” özelliği taşıdıklarını gösteriyor. 2 yıl süren bu araştırma, bu bitkilerin havadaki en zararlı toksinleri 24 saat içinde %87’ye kadar azalttığını gösteriyor.

Havayı Temizleyen Bitkiler (Bazıları):

Areka Palmiyesi (Chrysalidocarpus lutescens)

NASA Hava Temizleme Seviyesi: 8.5

NASA’nın araştırmasına göre hava temizleme seviyesi en üst düzeyde olan bitki areka palmiyesi. Areka palmiyesi, evinizi ve ofisinizi nemli tutmak ve havadaki kimyasal toksinleri temizlemek için en güvenilir bitki. Bu palmiye havayı toluenden ve ksilenden arındırmada oldukça etkilidir. Kışın, areka palmiyesi elektrikli hava nemlendiricilerinin yerine kullanılabilir.

 

Salon Palmiyesi (Rhapis excelsa)

NASA Hava Temizleme Seviyesi: 8.5

NASA’nın araştırmasında, hava temizleme gücü açısından Salon Palmiyesi, Areka palmiyesi ile aynı sonucu vermiştir. Çok amaçlı bir bitkidir. Hava sıcaklığı -5 ve 40 °C arasında olursa hem nemli hem kurak iklimlerde yaşayabilir. Birçok böceğe karşı yüksek oranda dayanma gücüne sahiptir.

 

Bambu Palmiyesi (Chamaedorea seifrizii)

NASA Hava Temizleme Seviyesi: 8.4

Bambu palmiyesi, salon ve areka palmiyelerini bir sıra geriden takip ediyor. Bambu palmiyesi dolaylı gün ışığında ve nemli tutulduğunda güçlenerek büyür. Tüm bu şartların sağlanması şartı ile bambu palmiyesi, bulunduğu ortamın havasını temizleyen önemli bitkilerden biridir.

 

Kauçuk (Ficus robusta)

NASA Hava Temizleme Seviyesi: 8.0

Kauçuk, NASA’nın sıralamasında dördüncü sırada yer alıyor. AvianWeb’e göre kauçuk, ev veya ofisinizi toksinlerden (özellikle formaldehitten) arındırmada üstün bir yeteneğe sahip ve bunun için birçok bitkiye nazaran ışığa olan  ihtiyacı çok daha azdır. Ancak, evinizde hayvan besliyorsanız kauçuk kullanırken dikkatli olmanız gerek, çünkü yaprakları zehirli olabiliyor.

 

Kardeş Kanı (Dracaena deremensis)

NASA Hava Temizleme Seviyesi: 7.8

Kardeş Kanı, 7.8 puan ile NASA’nın sıralamasında beşinci sırada yer alıyor. Parlak ve ışıltılı bir bitki olan Kardeş Kanı özellikle havadaki benzen, ksilen ve trikloretilen’i emiyor.

 

İngiliz Sarmaşığı (Hedera Helix)

NASA Hava Temizleme Seviyesi: 7.8

Yaşadığınız yer havasız ve kuru ise İngiliz sarmaşığı kurtarıcınız olabilir. WebMD’nin açıkladığına göre İngiliz sarmaşığı “alerjiler için çözüm” sağlar ve 6 saatte havadaki küfün %60’ını, yine havadaki atıkların da %58′ini emebilir. Astım ve alerji gibi rahatsızlıkları olanlar ya da daha temiz bir hava solumak isteyenler İngiliz sarmaşığı kullanabilirler.

 

Ficus Alii (Ficus macleilandii)

NASA Hava Temizleme Seviyesi: 7.7

Ficus Alii, toksin giderme seviyesi açısından kauçuk kadar üstün kabiliyete sahip olmamasına rağmen temiz havadan yoksun ortamlar için diğer bitkilerin yanında etkili olacaktır. Özellikle formaldehite karşı etkili olduğu için suntadan yapılmış eşyalara karşı koruyucu görev üstlenir.

 

Salon Eğreltisi (Nephrolepis exalta)

NASA Hava Temizleme Seviyesi: 7.5

NASA’nın sıralamasında dokuzuncu sıra herkesçe bilinen salon sarmaşığına ait. Salon Eğreltisinden yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir bitki. Çünkü Salon Eğreltisi, havadaki küf ve toksinleri temizlemede “en etkili filtre”ye sahip.

 

Yelken Çiçeği (Spathiphyllum commutatum)

NASA Hava Temizleme Seviyesi: 7.5

NASA, listenin son sırasını yelken çiçeğine ayırıyor. Evinizdeki toksinleri öldüren bu güzel çiçeğe bakarken suyunu bol verin fakat fazla ışık almamasına dikkat edin. Bu koşulları sağladığınızda 7/24 çalışan doğal bir hava temizleyiciye sahip olacaksınız. Yelken çiçeği formaldehit, ksilen, toluen, amonyak, benzen, trikloretilen ve ayrıca alkol ve aseton buharını da emer.

 

Bahsi geçen bu kimyasalların nerelerde bulunduğuna bir gözatalım;

01.Benzen: Yağlar, boyalar, mürekkep, plastik ve kauçuk malzemeler, mobilya cilası, tutkal, deterjan, sigara tütünü ve benzinde bulunur. Kromozom bozukluklarına, kansızlık ve kemik iliği rahatsızlıklarına, kan kanserine, cilt rahatsızlıklarına, baş ağrısı, halsizlik, bulantı ve çarpıntıya, gözde katarakta, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir.

02.Formaldehit: Preslenmiş ahşap, köpük izolasyon, kağıt torbalar, parafinli kağıtlar, su geçirmezler, yangın geciktiriciler, yer kaplamalarındaki bağlayıcılar, halı tabanı, ütü istemez giysiler, doğal gaz, gazyağı ve sigara dumanı bu bileşiğin kaynaklarındandır. Göz, burun ve boğazda mukozayı zedeleyerek rahatsız eder. Ciltte alerji ve baş ağrısı yapar. Astım ve kanser yapıcı etkileri vardır.

03.Trikloroetilen (TCE): Kuru temizlemede, baskı mürekkebi, boya, vernik saç spreyleri ve tutkallarda bol miktarda kullanılan yaygın bir maddedir. Başta akciğer kanseri olmak üzere bazı kanser türlerine sebep olduğu bilinmektedir.

04.Karbonmonoksit: Doğalgaz, gazyağı, benzin, tüp gazı, kömür ve odun gibi yapısında “karbon” bulunan yakıtların yanması veya tam olarak yanmaması sonucunda oluşan dumanda yer alan zehirli bir gazdır. Tatsız, renksiz, kokusuz olması ve tahriş etme özelliğinin olmaması nedeni ile fark edilmediği için “sessiz katil” olarak bilinir. Huzursuzluk, yorgunluk hissi ve nezle hali, şiddetli baş ağrısı, bulantı/kusma, karın ağrısı, göğüs ağrısı ve çarpıntı, uyuşukluk ve uyuklama, bayılma ve nöbet geçirme, solunumun durması ve ölüm sebep olduğu problemlerdir.

05.Toluen: Kaynağı; vernikler, yapıştırıcılar, halılar, “su bazlı” maddeler ve aynı zamanda sabunlar ve cilalardır. Alerji, baş ağrısı, mide bulantısı, hatta halüsinasyonlara sebep olabilir.

Çeviren: Şadiye Ateş/Sade Hayat Dergisi

Kaynaklar:

01. webecoist.momtastic.com/2009/04/08/air-purifying-plants/
02. www.organikoop.com/evin-havasini-temizleyen-30-bitki
03. www.kuraldisidergi.com/4139/havanizi-temizleyen-saksi-bitkileri/

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.