Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

Katarakt teşhisi cep telefonuyla yapılıyor

Katarakt teşhisi cep telefonuyla yapılıyor

Göz hastalıkları daha çok geri kalmış ülkelerde meydana gelmektedir.Geri kalmış ülkelerde hastaneye gitme oranları oldukça düşük seyretmektedir.İnsanlar hastaneye gelmiyorsa biz ayaklarına gidelim düşüncesi ortaya atıldı,iyi ama cihazları nasıl götürelim dediler ve sonun da bunu da yaptılar.

Cep telefonuyla katarak hastalığının olup olmadığını teşhis edebiliyorlar.Bu da işleri oldukça kolaylaştırmaktadır.Şimdi bu işlemin biraz detaylarına bir göz atalım:

“Doktor Bastawrous bu soruna çok küçük bir eğitim ile kolayca çözüm sağlayabilecek bir yöntem öneriyor.

Bunun için akıllı telefonlarda kullanılan Peek uygulamasını (Taşınabilir Göz Muayenesi aleti) deniyor.
Uygulama örneğin ekranda küçülüp büyüyen bir harf ile basit bir göz muayenesi yapılmasına olanak tanıyor.
Ayrıca telefonun kamerasının flaşıyla gözün gerisini, retineyi aydınlatarak hastalık belirtisi olup olmadığının görülmesine de imkan veriyor.
Hastanın kayıtları ve nerede alındığı telefona uydu (GPS) yoluyla kaydedilip, sonuçlar doktora e posta ile gönderilebiliyor.
Bunun yapılabileceği telefon da 450 dolar dolayında. Göz muayenesinde kullanılan ve maliyeti 150 bin doları aşan koca koca cihazların fiyatlarını düşündüğünüzde ucuz da sayılır.”
Dünyadaki görme engelli insanların büyük bir oranı yaklaşık %90’ı yoksul ülkelerde yaşıyor.Böyle bir teknoloji fakir ülkedeki bir çok insanın teşhis noktasındaki işini kolaylaştıracaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.