Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

Kellik İçin Osmanlı Reçetesi

Kellik İçin Osmanlı Reçetesi

Osmanlı tıbbını gün yüzüne çıkarmaya çalışan ve oldukça faydalı bilgilere ulaşan İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayten Altıntaş:

Osmanlı dönemindeki tıp kitaplarında kelliğe ve saç dökülmesine karşı formüllerin de yer aldığına işaret eden Altıntaş, şöyle devam etti: ”Saç çıkaran, gürleştiren ve parlaklaştıran formüller içinde en çok tekrar edilenler defne yağı, çörek otu, zeytinyağı yağı ve akasya zamklı reçetelerdir. Saç dökülmesinin önlenmesinde beslenme ve sağlık kurallarına riayet etmenin büyük önem taşıdığını görebiliyoruz. Fatih Sultan Mehmet’in hocası ve hekimi Akşemseddin’in ‘Ma-i kibrit-i şerif’ ilacının ise kelliği sonlandırdığı söylenir.”
MA-İ KİBRİT-İ ŞERİFİN HAZIRLANIŞI  

Çini bir tabak üzerine küçük bir sacayak , sacayağın üstüne bir bakır tas ve tasın içine kibrit  konur. Taş ısıtılınca yanan kibrit çini tabağa akar. Bu tabağa sade su eklenip elde edilen mayi şişeye konur.Bir miktar mayi alınır, kaba konup üstüne gül suyu ilave edilerek karıştırılır.Tıraş edilmiş saçlı deriye sürülerek ovulur.Başağrısı geçer. Diş ağrısı, siğillerin def edilmesi, firengi, cüzzam, deri döküntüleri, basur, sevda, gut, böbrek taşı ma-i kibrit-i şerifin faideli olduğu hastalıklardan sadece bir kaçıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.