Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

KUPA TERAPİSİ TARİHÇESİ

KUPA TERAPİSİ TARİHÇESİ

Eski Zamanlarda

Kupa Terapisi 5000 yıldan fazla süredir dünya genelinde yaygın bir biçimde, birçok kültürün halk tedavilerinde önemli bir rol oynamıştır. Bu kadim bilgi Eski Mısırlılar’dan Yunanlılar’a ve Romalılar’a taşındı. Kupa Terapisinin İslam Tıbbı’ndaki adıyla hacamatın, Çin’de milattan önce 3.yüzyıla kadar uzanan bir geçmişi vardır.

 

Kupa Terapisi Ortadoğu kültürünün binlerce yıllık bir parçasıdır. Hipokrat’ın (M.Ö. 400) Kupa Terapisi hakkında milatan önce yazılmış ayrıntılı yazıları mevcuttur. Tarihin en eski tıp metinleri olan Antik Mısır’a ait Ebers Papirüsleri ile (M.Ö. 1550) olduğunu ifade etmektedir.

Yakın Zamanlarda

1860 sonlarında birçok hastalık için Avrupalı ve Amerikalı doktor ve cerrahlar Kupa Terapisi uygulamak üzere işe alınıyorlardı. 18. ve 19. yüzyıllarda İngiliz halkı ilkbahar ve sonbahar aylarında hastahanelere Kupa Terapisi yaptırmak için gidiyorlardı. Ancak uygulama 20. yüzyılın başlarında artık kademeli olarak ortadan kayboldu ve nadir görülür bir hale geldi.

Günümüz

 

Bugün, Kupa Terapisi doktorlar tarafından genel olarak bilinmiyor olsa da birçok insan hastalıkları için aromaterapi, refleksoloji, çiropratik, osteopati, masaj veya akupuntur gibi gittikçe popüler hale gelen alternatif tedaviler arıyorlar. İngiltere’de her üç kişiden biri, Amerika’da ise toplumun %35’inden fazlası bu tip alternatif tedavileri tercih ediyorlar.

Almanya’da 1987 ile 1992 yılları arasında kronik poliartrit hastalarında Kupa Terapisini denediler, ABD’deki tıp fakültelerinin %60’ında Tamamlayıcı Tıbbın bir parçası olarak Kupa Terapisi eğitimi verilmeye başlandı. Kan alarak yapılan Kupa Terapisi modern tıbbın dünyada en saygın iki merkezi olan Harvard Tıp Fakültesinde ve John Hopkins Tıp Merkezinde uygulanmaktadır.

İslam’da Kupa Terapisi (Hacamat)

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.