Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

Kurdeşen Hastalığı Nedir?Belirtileri Nelerdir?

Kurdeşen Hastalığı Nedir?Belirtileri Nelerdir?

Kurdeşen, deride kaşıntılı kabarıklıkların oluştuğu, sık görülen bir hastalıktır. Her 5 kişiden biri yaşamlarının bir döneminde kurdeşen geçirir. Kurdeşen, devam süresine göre sınıflandırılır. Altı haftadan kısa sürene akut, uzun sürene ise kronik (sürekli) kurdeşen denir. Kronik kurdeşen aylar hatta yıllarca sürebilir. Zaman zaman kendiliğinden veya tedavi ile düzelir. Enfeksiyon, stres ve bazı ilaçların etkisi ile tekrarlayabilir. Kurdeşenlerin çoğu kroniktir. Akut kurdeşen genellikle alerjenlerle oluşur. Bu alerjenler çoğu kez ağız yolu ile alınan gıda, gıda katkıları ve ilaçlardır. Her türlü gıda ve ilaç kurdeşene yol açabilir. Ancak sık olarak kurdeşene neden olan gıdalar; yer fıstığı ve diğer çerezler, baklagiller, deniz ürünleri, çilek ve yumurta beyazıdır. Bazı fiziksel ve kimyasal etkiler de (basınç, titreşim oluşturan etkiler, soğuk, sıcak, su, güneş ışığı) kurdeşene neden olabilir. Bunlara fiziksel kurdeşen denir. Bunlar da kronik kurdeşengibi aylar ve yıllar sürebilir, genellikle fiziksel uyarının etki ettiği bölgede görülür.

Kurdeşen belirtileri

Deride pembe kırmızı renkli kaşıntılı kabarıklıklar olur. Kurdeşen belirtileri olan bu kabarıklıkların genellikle ortası soluk çevresi düzensiz pembe kırmızı renklidir. Bu döküntüler değişik büyüklüktedir (0.1-10 cm çaplı). Hızla oluşur, çoğu kez 2-4 en geç 24 saat içinde geçer. Bu hızlı düzelme sonrası değişik bölgelerde yeniden oluşur. Başlangıçta küçük olan döküntüler birbiri ile birleşerek büyüyebilir. Bu döküntüler vücudun herhangi bir ; “yerinde veya bütün vücutta oluşur. Kurdeşen döküntüleri, oluştuğu deri bölgesinde hiç bir iz ve pullanma oluşturmaksızın geçer. Bireysel döküntülerin 24 saatten fazla sürmesi, geçince yerinde iz bırakması bunların kurdeşen olmadığına işarettir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

  1. samet dedi ki:

    Merhaba hastalık hakkında bilgi vermişsiniz ama tedavisi hakkındada bilgi verebilirmisiniz

    1. Yönetici dedi ki:

      bu konuda bilgi telefonda daha güzel oluyor şahsınızın sorunlarına göre daha mantıklı olacaktır

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.