Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

Mekke’nin Fethi

Mekke’nin Fethi
Mekke

Mekke

Mekke, yeryüzünde ilk inşa edilen mescit olan Kabe’nin içinde bulunduğu, peygamberimizin doğduğu ve İslam’ı tebliğe başladığı kutsal şehirdir. Sayıca az olan ilk müslümanların müşriklere karşı imanlarını korumak ve yaymak maksadıyla hicret ettikleri Mekke’yi 10 yıl sonra güçlü ve kalabalık bir ordu halinde geri dönüp fethederler…

Hudeybiye Antlaşmasını yapan Mekkeli müşrikler, 2 yıl sonra bu antlaşmayı bozdular. Peygamber efendimizle müslümanlara şiddetli düşmanlık gösterdiler. Peygamber efendimiz, hazırladığı ordu ile Hicret’in 10. yılında müşriklerden Mekke’yi kan dökmeden aldı.

Mekke’nin fethi, İslam tarihinde değil, bütün cihan tarihinde benzeri bulunmayan bir hadisedir. Bu fetihle Arabistan Yarımadasında şirkin cemiyet ve güç halindeki varlığı sona ermiş, Kabe ve civarı putlardan temizlenmiş, tevhid inancı kesin hakimiyetini ilan etmiştir. Mekke’nin fethi ile Arabistan Yarımadası’nda ilk İslam devleti de kuruluşunu tamamlamış, bundan sonra İslamiyet 3 kıtaya hızla yayılmaya başlamıştır. Mekke’nin fethi, İslamiyet’te öylesine derin hikmet ve manalarla doludur ki, daha sonraki asırlarda yaşamış İslam alim, evliya ve kumandanları da çeşitli vesilelerle bu fethi kendilerine örnek alıp, hal ve işlerine de ölçü kabul etmişlerdir.

Etiketler: , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.