Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

PEYGAMBERİMİZN KAN ALDIRMANIN UYGUN OLDUĞU ZAMANLA İLGİLİ AÇIKLAMASI

PEYGAMBERİMİZN KAN ALDIRMANIN UYGUN OLDUĞU ZAMANLA İLGİLİ AÇIKLAMASI

Tirmizi Camiinde İbn-i Abbas’ın merfu olarak rivayet ettiği şu hadisi zikrediyor:

“Kan aldırdığınız zamanların en uygunu ayın onyedinci,ondokuzuncu ve yirmi birinci günleridir.”

Yine Tirmizi’nin Camiinde rivayet edildiğine göre:

Rasulullah (asm) boyun damarlarından ve iki kürek arasından kan aldırır,bu işi ayın onyedinci,on dokuzuncu ve yirbirinci günlerinde yaptırırdı.”

 

Ebu Davud’un Sünen’inde yer alan ve Ebu Hureyre’nin merfu olarak rivayet ettiği bir hadiste şöyle der:

Kim ayın on yedi, on dokuz ve yirmi birinde kan aldırırsa,tüm dertlerinden kurtulur.”Tüm dertlerden maksat,kanın üstün gelmesinden doğan dertlerdir.

 

Yukarıdaki hadisi şerifler,hekimlerin görüş birliğine vardıkları noktaya uygundur ki o da; ayın ikinci yarısında ve onu izleyen haftalardan üçüncü haftada kan aldırmanın,ayın başından veya sonunda kan aldırmaktan daha yararlı oldugudur.Ancak hekimlere göre ihtiyaç duyulduğu zaman kullanıldığında ister ayın başında,ister sonunda,ne zaman yapılırsa yapılsın yarar sağlar.

 

Kanun sahibi İbn-i Sina konuyla ilgili olarak şöyle der;Kan aldırmanın vakitleri gündüz,ikinci ve üçüncü saattir.Banyodan sonra kan aldırmak muayyen bir zamanda olmalıdır.Ancak kanı yogun olan kimse önce banyo almalı,banyonun sıcaklığını bir saat koruduktan sonra kan aldırmalıdır.

 

Kan aldırmak için bu vakitleri seçmek;tedbirli olmak,işkenceden kaçınmak ve saglığı korumak içindir.Ancak hastalık tedavilerinde ne zaman ihtiyaç duyulursa o zaman bu yola başvurmak bir görev haline gelir.Nitekim Peygamber Efendimizin:”Birinci kan galip gelmesin yoksa öldürür” sözünde buna işaret vardır.Ahmet İbn-i Hanbel ayın hangi gününde ihtiyaç duyarsa o zaman kan aldırırdı. 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. bilal kayacı dedi ki:

    Mustafa kardeş cok tan beri görüşemiyoruz ALLAH cc muavvak etsin büyün işlerinizde

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.