Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

Plankton’lar İnsanın Ayıbını Örtüyor!

Plankton’lar İnsanın Ayıbını Örtüyor!

Tek hücreli canlılar olan Planktonlar her yıl petrol yakıtı kirliliğinin 3′te’ 1′ini temizliyor. Çok şükür ki dünyanın bağışıklık sistemi, insanoğlunun verdiği zararı temizlemede hâlâ başarılı olabiliyor.

Bölgenin gıda zincirinde önemli bir yer tutan ve çok büyük miktarsa sera gazını emen planktonların, kendilerini su üzerinde tutan girdap şeklindeki akıntılar olmadan bu kadar çoğalmasının mümkün olmadığı anlaşıldı.

Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, rüzgar ve okyanus akıntılarının neden olduğu girdaplar, renkli planktonların sayılarının patlamasında önemli bir rol oynuyor.

Güneş ‘in fotosentez için en elverişli konuma geldiği bahar ve yaz döneminin başlarında, Kuzey Atlantik ’te çeşitli türde planktonlar çok geniş bir alana yayılıyor ve bir türün ardından diğer artarken, okyanus ilk olarak yeşil, sonlara doğu daha açık bir hal alıyor.

Massachusetts Woods Hole Okyanusya Enstitüsü’nden Amala Mahadevan, “Elde ettiğimiz sonuçlar, güneşin suları ısıtmaya başlamasından bile önce, girdapların ortaya çıkmasıyla plankton patlamasının başladığını gösteriyor” dedi.

FOSİL YAKIT KİRLİLİĞİNİ TEMİZLİYOR
Bilim insanları, araştırmalarında diatom olarak bilinen tek hücreli planktonlara odaklandı. Silikadan yapılan ‘camdan evlerde’ yaşayan bu planktonlar, okyanusta yüzlerce kilometrelik bir alana yayılırken, yaşam türlerinin az olduğu sulara bile gıda sağlayabiliyorlar.

En son araştırmada elde edilen bulgular, yüzyıllardır denizci ve balıkçıların tanık olduğu, onlarca yıldır da uydudan tespit edilen plankton patlamasının neden bahar dönemine rastladığını da ortaya koydu.

Okyanuslarda yaşanan plankton patlaması, insanların her yıl fosil yakıtların kullanımından neden olduğu kirliliğin üçte birini atmosferden temizliyor. Kuzey Atlantik, okyanusların atmosferden temizlediği toplam karbon dioksit miktarının yüzde 20’sini temizliyor.

Kaynak: http://www.samanyoluhaber.com/dunya/Plankton-akintisinin-nedeni-bulundu/792273/

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.