Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

Risale-i Nur Nasıl Bir Eserdir-1

Risale-i Nur Nasıl Bir Eserdir-1

Risale-i Nur eserleri Bediüzzaman Said Nursi (r.a)’nin yazdığı ve Üstadın kendisinin “kur’anın manevi bir mucizesi” dediği eserlerdir. İçerisinde her türlü iman hakikatlerini barındıran ve 3 müthiş ve müşkil sual-i azim olan “necisin, nereden geliyorsun ve nereye gidiyorsun”a cevap veren bir Kur’an tefsiridir.

Eskiden islama hücum cehaletten geldiği için bunun izalesi kolay oluyordu. Ancak günümüzde islama yapılan taarruzların hepsi bilinçli ve komiteler şeklinde; yani şahsı manevi suretinde ( din düşmanlarının, zındıkların, kafirlerin oluşturduğu yapı) olmaktadır ve bunun izalesi kolay olmamaktadır. Üstad Hazretleri de zaten kendisi medenilere galebenin icbar ile değil ikna ile olacağını belirtmiş ve Kur’ani, imani hakikatleri delilleriyle beraber isbat ederek hayasızların yüzüne tokat gibi çarpmıştır.

Risale-i nur eserleri tarihte emsaline rastlanılmamış bir şekilde başarıya imza atmıştır. Anadoluya komünizm taununun girmesinde sedd-i zülkarneyn gibi rol oynamış ve özellikle ayete’l kübra ve tabiat risalesiyle küfrün ve tabiat bataklığına sapmış olanların belini kırmıştır.

Risale-i Nur eserlerinin temelinde ihlas vardır. Üstad Hazretleri de zaten hiçbir şeye alet olmayan, elmas kıymetindeki Kur’ani hakikatlerin değerini tenzil etmemek için hayatı boyunca bu düsturu benimsemiş ve talebelerine de ihlastan ayrılmamaları için sürekli ikazatlarda bulunmuştur. Lem’alar kitabında da İhlas Risalesi adında 21. Lem’a” yı telif eylemiştir.

Üstad Hazretlerinin baştan sona sergüzeşti hayatı incelendiğinde bu eserlerin hangi zorluklarla meydana getirildiği daha da iyi anlaşılacaktır. Nasıl ki temeli çürük olan bir binanın davarlarını sağlamlaştırmanın ya da boyamanın binanın devamlılığı ve dayanaklılığı noktasında faydası yoktur;  nasıl ki kökleri çürümüş bir ğacın dallarını ve yapraklarını ilaçlamanın ağacın yaşam çizgisinin uzaması noktasında bir faydası yoktur; aynen öyle de komitelerin ve küfrün şahsı manevisi karşısında temeli olmayan, taklidîden tahkîkîye geçmemiş bir imanın dayanıklılığı yoktur. işte risale-i nur her bir şakirdine iman-ı tahkikiyi kazandırmaktadır. 10-15 yıl gibi bir sürede medreselerde kazanılan ilmi, 10-15 hafta içinde talebelerine kazandırmaktadır.

inşaallah yazıların devamı gelecek…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Aciz Kul dedi ki:

    Allah razı olsun. Risale-i Nurlarla ilgili güzel bir yazı olmuş. Güzel tespitler var. devamını merakla bekliyorum. Allaha emanet olun.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.