Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

SEN YOKLUĞUNA AĞLANACAK BİR GÜLSÜN

SEN YOKLUĞUNA AĞLANACAK BİR GÜLSÜN


Mekke’de tanyeri, sabaha; âlem,  efendisine gebe. Mekke’ de nurluların nurlusu bir sabah beklenen,  gülkurusu, sonsuz mana. Beklenen Muhammed Mustafa’dır o sabah. Gökte Hakk’ın, yerde halkın medh-ü senası Hatem-ül Enbiya.

“Sen Ahmed-ü Mahmut-u Muhammed’sin Efendim Haktan bize Sultan-ı Müeyyedsin Efendim,”

diyen Şeyh Galip’in müjdesiydin Ey “Gül Devri”nin kutsi rehberi!

Bir sicim şua gibi düşerdin gönüllere. En mukaddes güzeli nakşettin, rengârenk manalar giydirdin varlığa. Karanlık girdaplarda ümit ışığı oldun, yaldızlı parıltılar gönderdin sinelere.

Ey gül-i ahmer kokulu sevgili!

Diriltici baharınla sıkı sıkıya sarmalayıp Kevser ırmaklarına daldırdın; bu çorak, bu ıssız, bu sevgiye hasret gönülleri. Çöller sana susamıştı sensizlikten, gül kokusuna hasretti. Geldin; Gülgün deryalara boyadın bu cihanı. Çöl artık çöl kalamazdı, Gülizar olmalıydı. Çünkü artık sen vardın, âlemlere rahmet vardı.

Ey hakikat aydınlığı, şems yüzlü sevgili! “Rahmetten lil âlemin” olarak gönderildin bize. Rahmet ikliminde sevgi ve hoşgörü yağmurları serpiştirdin âleme. Sen geldin diye söndü bin yıllık ateş, sen geldin diye bozdu sükûtu ketum putlar. Kisra’nın sarayı rüküya vardı senin için.

Ey en güzellerin habibi!

Güzel suskun kalır, ifade edemez seni. Çünkü sen ahlakın, ilmin, sevginin, tebliğin en güzeliyle geldin. Çünkü sen: “Allah’ın Resulünde… En mükemmel numune vardır” diye müjdelenmiştin bize, emsalsiz kitapta.

Sen aşk ve sevgi sultanıydın. “Güneşi sağ elime Ayı sol elime koysalar da ben bu davadan vazgeçmem” diyecek kadar aşk girdabı. Varlığın maşuku sendin hem. Bir işaretinle kamer iki parça oluverirdi. Ağaçlar yürürdü sana. Eğer sen istersen âlem sana ‘sen’ olurdun nagehan. Çünkü sen on sekiz bin âleme sultan, âlemlere rahmettin.

Sen öyle bir rahmettin ki senin felah umanına ulaşmak için Taif te Zeydler taşlandı, dev cüsseli Hamzalar budandı Uhud’ da. Zübeyir bin Avvamlar yakıldı hasırlara sarılıp. Ömer senin gül renkli ikliminde dirildi yeniden ve Mus’ab kefensiz de olsa beklemeyi göze aldı seni ruz-ı mahşerde.

Şimdi sen yoksun. Yokluğunla beraber yokluk kuşattı her şeyi. Manada yokluk, aşk da yokluk. Renklerini bir bir akıttı bu rengârenk tual, soldu sensizlikle beraber.

Ve sen yoksun. Asırlar öncesinde “kardeşlerim..” diye haykırışını duyacak sevgine düçar gönüller yok. “Anam babam sana feda olsun” diyecek Hz. Sümeyralar yok. Kızgın çöllerde zincirlere vurulsalar da adını anacak Habbablar yok şimdi.

Sadece sözlerimizdesin. Dudaklarımız zemheri soğuğun besliyor mübarek adına. Oysa senin yerin en mukaddes köşesiydi kalplerin. Ama bu küf yeşili kalpler nasıl taşır senin mukaddes sevgini? Sen zümrüdüsün çünkü âlemin.

Ey gül zerresi!

Gül yüzünün güzelliğini unutan, kalpleri taş, bedenleri sarhoş, kem eller uzanır oldu simana. Sahip çıkamadık. Küstahça resmettiler seni, daha gülün güzelliğini kavrayamayanlar. Oysa sen, gül ötesi sevgililer sevgilisi, nasıl anlatılabilirdin ki iki kalemle. Seni anlatmaya yeter miydi ummanlar mürekkep olsa. Fuzuli’yi duymazlar mı?

“Suya virsün bağban gülzarı zahmet çekmesun

Bir gün açılmaz yüzün tek virse min gülzara su”

Ya Resulallah!

Bıraktıkların yangınla beraber kül, rüzgârla beraber toz, suyla beraber sel olup yokluğa karıştı. Dermansız kaldı her şey, dermansız kaldık. Sensizlik bir nar gibi kuşattı bizi. Şimdi çaresiz figan ediyoruz. Çünkü sen yoksun ve sen yokluğuna ağlanacak bir gülsün.

Ey Rahmeten lil âlemin

!Engin şefkatine sığınarak şefaatine talibiz. Bizi mahrum bırakma gül yüzünden. Seni kendimizde duyarak son bir defa daha sesleniyoruz:

“Kerem kıl, kesme sultanım keremin binevâlardan Keremkâne yakışır mı kerem kesmek gedâlardan…”

 

 

Mahmut AKBURAK /2006 lise 1.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.