Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

Stresten uzak bir yaşam

Stresten uzak bir yaşam

Stres gündelik hayatınızın bir parçası olmak zorunda değil. Gündelik hayatınızda küçücük bazı düzenlemeler yaparak stresten arınmanız mümkün.

 

Hayatın öyle anları var ki, bir sebeple kendimizi her zamankinden daha endişeli, negatif ve sabırsız hissedebiliyoruz. Stresin kapımızı çaldığı böyle anlarda basiretimizi ve doğru kararlar alma yetimizi de kaybediyoruz.

 

Stresin hayatınızda yarattığı riskleri en aza indirgemek istiyorsanız tavsiyelerimize kulak verin…

 

Her şey mükemmel olmak zorunda değil

Sıklıkla mevcut koşullar altında gerçekleşemeyecek beklentiler geliştiririz. Bu da ortaya çıkan manzarayı kabullenememekle sonuçlanır. Detayların sizi gereğinden fazla endişelendirmesine izin vermeyin. Bir şekilde alışık olduğunuz mükemmeliyetçi düşünme biçiminden uzaklaşmaya, olayların ve koşulların negatif taraflarına odaklanmayan yeni bir değerlendirme alışkanlığı edinmeye çalışın.

 

Yüzeysel olmaktan vazgeçin

İlk bakışta bir önceki öneriyle çelişiyor gibi görünse de, hayatınız için sahiden önem taşıyan meseleler hakkında yüzeysel değerlendirmeler yapmaktan ve onları geçiştirmekten vazgeçin. Arkadaşlarınız, aileniz, sağlığınız… Bütün bunlar sizin için çok önemli. O halde kıymetli zamanınızı sıradan şeylere harcayıp bu konuları ihmal etmek niye? Meselelerin pozitif taraflarına bakın, insanların, gelişmelerin iyi yönlerini görün ve mutlu olun.

Mümkünse, ihtiyacı olan insanlara yardım edin, gönüllü etkinliklere katılın mesela. Böylece kendinizi işe yarayan ve başkalarının hayatlarında yeri olan biri olarak göreceksiniz. Sizinkilerden daha önemli sorunları olan insanlara yardım etmek, hayatınızın iyi yanlarını görmenizi sağlar. Ayrıca onlardan hayatta ve ayakta kalmanın ne denli önemli olduğunu öğrenebilirsiniz.

 

Disiplin

Aileniz iyice düşünülmüş bir gündelik hayat planına sahipse bazı şeylerin üstesinden gelmek daha kolay olur. Örneğin ev işleri tek bir kişinin üstünde birikmez, uygun zamanlarında herkes bir ucundan tutar. Ancak bu şekilde evden kaynaklanan stresi ortadan kaldırır ve orayı kendinize bir yuva yapabilirsiniz.

 

Gevşeyin

Bugünlerde hiç kolay değil ama gene de bir deneyin… Günlük rutininizin bir yerinde durup kendi hakkınızda düşünün. Ama dikkatinizi sorunlarınıza değil, yalnızca alıp vermekte olduğunuz nefese yoğunlaştırın. Şöyle bir durun, derin bir nefes alın, pozitif enerjiyi hissedin. Daha aldığınız nefesi geri verirken birçok şeyin değiştiğini göreceksiniz.

 

Masaj yaptıracak zamana sahip olmayabilirsiniz ama öğle yemeğini kısa kesip etrafta şöyle bir yürümek de aşağı yukarı aynı işi görür. Mesele gündelik rutinden 10 dakikalık da olsa bir kaçamak yapmaktır. Hiçbir şey bulamıyorsanız sevdiğiniz dükkanların vitrinlerine bakın. Bir arkadaşınızı arayıp gevezelik edin. Gülün. Bir kitaptan birkaç sayfa okuyun, işten eve dönerken kulaklığınızdan müzik dinleyin. Sözün kısası bir yolunu bulup etrafınızdaki her şeyden soyutlayın kendinizi. Bu şekilde birkaç dakika gevşeyerek, günün geriye kalanında çok daha verimli bir insan olabilirsiniz. Çünkü stresin üzerinizde yarattığı baskıdan kurtulmuş olacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.