Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

Su ile ilgili özel bilgiler

Su ile ilgili özel bilgiler

SuSu, bildiğimiz gibi bir içecek olup; besinleri yumuşatmak, sindirim için parçalamak, lokmanın yutaktan rahat geçişini sağlamak gibi birtakım görevleri vardır.

Gelelim özel bilgilere:

  • En yumuşağı nehir sularıdır. Bilhassa kayalardan, taşların üzerinden akan daha iyidir. Mağara ve kuyu suyu gibi, borularda bekleyen, durağan sular serttir ve bunların yerine akan sulardan içmek faydalıdır.
  • Yemekten 2 – 3 saat önce ya da sonra içmek makuldür. Aç karnına, terliyken, cimadan sonra, hamam sonrası müshil aldıktan sonra ya da meyvelerin üzerine içilmemelidir. (Soğuk içmenin zararlı olduğunu da hatırlatmakta fayda görüyorum.)
  • Su içerken sünnet üzerine; oturarak (ya da çömelerek) ve her defasında (ve en fazla olmak üzere) 3 nefeste tüketmek, daha fazlasını içmemek lazımdır. Ayaktayken içilirse, şelaleden yere çakılan su misali mideye şiddetli bir biçimde düşeceğinden (ve tabii ki midenin durumu, pozisyonu da etken bir faktör) bizim için oldukça zararlıdır.
Bir zamanlar (senesini tam hatırlamıyorum, 2006 civarıydı galiba) Japonya’da Masaru Emoto su molekülleri ile bir çalışma yapmışlardı. Moleküllerin çevreden etkilenip etkilenmediğini, etkileniyorsa nasıl etkilendiğini öğrenmek için aynı şartlarda, aynı ortamlarda, aynı miktarlardaki 2 su örneğini donduruyorlar. Bu dondurma esnasında, örneklerden birisinin bulunduğu ortamda kötülüklerden bahsediliyor, diğerinde ise iyiliklerden… Donma bittikten sonra buzun moleküler haline baktıklarında kötülüklerden bahsedilerek donan moleküllerin sanki bir kargaşa halinden kaçarcasına dağınık bir yapıda olduğunu, iyiliklerden bahsedilerek donan moleküllerin ise muntazam bir şekilde dizilmiş olduğunu görüyorlar.
Araştırma sonucundan da anlaşılıyor ki su, çevresinde oluşan pozitif ya da negatif enerjiden aynı türde etkileniyor.
Vücudumuza girecek olan suyun yapısı, düzeni nasıl olursa sağlığımıza etkisi de öyle olur. İçmeden önce Besmele-i Şerif’i okumak (Bismillahirrahmanirrahim demek) suyu, ortama verdiği o muhteşem pozitif enerjisi ile adeta zemzem kadar şifalı yapacaktır kanaatindeyim. Çünkü Hz. Ali (r.a.) diyor ki;
Evrende ne varsa Kur’an’da gizlidir, Kur’an da ne varsa Besmelede gizlidir… *
Bu kadar değerli bir kuvveti her işimizin başında olduğu gibi yemeklerde ve su içerken de kullanmamız gerekir. Besmelesiz su içmemek, onsuz iş başı yapmamak dileğiyle… Allah (c.c.) ‘a emanet olun.
Ali KARAÇAY
* Hz. Ali (r.a.) ‘nin bu sözünün izahını ve doğruluğunu ebcet ilmi ile ilgilenenler bilir, açıklaması uzun ve konumuzun dışında olduğu için burada buna değinmek uygun olmaz. Söz konusu olan Besmele-i Şerif’in önemi ve nasıl bir etkiye sahip olduğunu (yüzeysel de olsa) söylemek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.