Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

TAHAMMÜLSÜZLÜKTE SINIR TANIMAK

TAHAMMÜLSÜZLÜKTE SINIR TANIMAK

Kıskançlık insani bir duygudur bildiğimiz üzere.  İş tahammülsüzlüğe kaçmadığı müddetçe insana zarar vermez. Ölçüleri belki de ‘‘O şimdi bu durumda, ben neden değilim. Ben de onun gibi olmak isterim’’ boyutunda olmalıdır kıskançlığın. İş ‘‘hayır o bu seviyede olmamalı, buna katlanamam. Benden daha alt seviyede olmalı’’ muhabbetine dönerse işte bunun adı tahammülsüzlük, çekememektir. İşte o zaman tehlike çanları çalıyordur. Kim için? Elbette ki haset eden insan için. Çünkü haset öyle bir şeydir ki ateşin odunu yiyip bitirdiği gibi, haset te insanı yer bitirir. Önce içi içini yemeye başlar, sonra tırnaklarını yemeye. Daha sonrada duvarları, kapıları kemirmeye başlar. Eeeee. Zor iştir tahammül edememe. Beyin saplanır kalır. Sürekli haset ettiği kişinin her yaptığını kontrol etmeye, her işinden haberdar olmaya mecbur hisseder kendini. Yakın takibe aldığı kişinin her başarısında ve ya her güzel işinde bir kere daha yıkılır, bir kere daha, bir kere daha. Yıkıldıkça öfkesi artar, kini artar. Ne olur sonunda? Külliyyen ruh hastalığı. Obsesyon. İleri derece de takıntı. Sinir sistemleri de bozulur gider zamanla. NE GEREĞİ VAR KARDEŞİM. NE GEREĞİ VAR KENDİNİ HASTA ETMENİN. BUHRANLARA DALMANIN. Rahat olunmalı biraz. Bu kötü ahlakı bırakmalı. Kendi nefsine bakmalı insan. Başkalarının başarılarını haset edeceğine, kendin de başarılı olmanın yollarına bak. İşi PARONAYAKLIĞA dökme. Öyle olur gider insan maazallah. Benim bir yeğenim var. Ne görse ‘‘halaaa o benim’’ Henüz üç yaşında. Dışarıda satıcıda balon görür; ‘‘o benim’’ , dükkanın birinde şeker çikolata görür; ‘‘ o benim’’. Onun olmayan bir şey yoktur maşallah. Eeeee biz de ne yapalım –çocuktur- deyip geçiyoruz. Ama PARONAYAK insan 3 merkep yaşını geçmişse bir kere o benim demeye görsüüüüün. Yandığımızın resmidir valla. Biri araba alır; ‘‘o benimdi’’ , biri ev alır; ‘‘ o benimdi ’’ , biri bir yerde makale yazar, hikaye yazar, kitap yazar; ‘‘o benimdi’’. Ooooo yandık valla. Lütfen arkadaşlar! Ruh sağlığımıza dikkat edelim. Aşırı haset etmenin, tahammülsüzlük göstermenin sonu bu. PARANOYA. Zaten yeteri kadar meşgalemiz var bir de paranoyak sarmayalım başımıza.

SELAMETLE KALIN. HASET ETMEMEK VE HASETE UĞRAMAMAK DİLEĞİYLE…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM

 1. erkan dedi ki:

  Yeliz hanım çok güzel tarif etmişsiniz
  Haset hastalığına düşmüş insanın derdi büyüktür kanser hastasından da fazla acı çeker, acıyorum buna ve bu gibilere
  yine de dua ediyorum
  allah şifa versin

 2. birgül dedi ki:

  Sevgili Arkadaşlar;
  Yeliz hanımın yazmış olduğu yazıda anlatıldığı üzere kıskançlık,hasetlik,bencillik ahh bunlar ne kötü çirkin insanı Allah(c.c)’ın yarattığı o temiz sıfatlardan uzaklaştırır.Rabbim bütün azalarımızı kötü niyetli insanlardan korusun sevgili dostlar..Mütevazilik ve hoşgörü erdemiyle tüm insanlık şereflensin İnşaallah….İman zayıflığı,kendine güvensizlik bu tür kalp hastalıklarının maneviyattada ki en büyük boyutlarına neden gösterilebililir…

  SEVGİLER…1gül

 3. ylzygc dedi ki:

  Evet Erkan Bey. Acımak ta lazım hakikaten dua etmek te. Dediğiniz gibi her anları azap içinde geçiyor. Allah muhafaza eylesin.

 4. ylzygc dedi ki:

  Birgül Hanım sözlerinize katılmamak mümkün değil. Allah razı olsun diyorum.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.