Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

Tanıştıralım: Kalp

Tanıştıralım: Kalp

KalpKalbimiz, insan henüz anne karnında yaklaşık 40 günlük iken vazifesine başlayan, et, damar ve sinirden yapılmış biyolojik bir pompadır. Çam kozalağına benzeyen bu pompa 2 katlıdır ve her katında 2 odası bulunur. Yetişkin bir insanda 280 – 350 gr ağırlığında olup toplam ağırlığının 0,004’ü kadardır. Avcı hayvanlara av olan ceylan gibi hayvanlarda bu oran %1 civarındadır. Sebebi ise avcıyla olan kovalamacada hayatta kalabilmesi için güçlü bir kalbe olan ihtiyaçtır.

Kalbin Tasarımı:

Kalbin 2. katındaki (üst kattaki) odacıklara kulakçık (atrium), alt kattaki odacıklara da karıncık (ventrikül) denir. Karıncıklar, kulakçıklardan daha kalın bir duvara sahiptir ve daha büyüktürler.

Sağ kulakçığa toplardamarlar ile vücuttan toplanan kirli (CO2=Karbondioksit açısından zengin) kan, sol kulakçığa ise akciğerlerde temizlenen (02=Oksijen açısından zengin) kan gelir.Sağ karıncık kasılarak kirli kanı temizlenmesi için akciğerlere gönderirken sol taraftaki temiz kan da başta aort (en büyük atardamarımız) olmak üzere atardamarlar vasıtası ile tüm vücuda dağıtılır.

Kalbin Mesaisindeki Saniyelik Ayar:

Kalp kası, çizgili kaslardandır. Çizgili kasların çalışması sinirlerden gelen elektriksel uyarılarla olur. Siniri kesilen bir kas felç olmuştur. Çizgili kaslar, merkezi sinir sistemine bağlı olarak kendi kontrolümüzdedir. Lakin kalbimiz, çizgili kas yapısında olmasına rağmen kontrolümüze bırakılmamıştır. Öyle olsaydı, nasıl ki gözlerimizi kırpmak için, hareket etmek için bir çaba gösteriyorsak, kalbimizin çalışması için de daimi bir çaba içerisinde kalacaktık. Yani uykumuz ecelimiz olacaktı. Bu sebepten yüce Allah (c.c.) kalp için 2 ayrı elektrik santrali yaratmıştır. Bunlar sağ kulakçık duvarındadırlar. Üstte olana S-A (sino-atrial), altta olana da A-V (atrio-ventriküler) düğüm adı verilir. S-A düğümünden dakikada yaklaşık 70 – 75 uyarı çıkar ve kalbin ritmik atışını sağlar. A-V düğümü yedek santraldir ve S-A’dan gelen uyarıların azalması durumunda devreye girer. Dakikada 40 uyarı üretir. S-A’dan çıkan uyarı (elektriksel sinyal) kulakçıklardan hızlıca geçerek kulakçıklar kasılır, karıncıklara geldiğinde ise 0,1 saniyelik bir duraklama yapar. Bu esnada kulakçıklardaki kan, karıncıklara boşalarak karıncıkların dolması sağlanır.

Kalp Ne Kadar Kan Pompalar?

Ortalama 70 – 100 mL kan pompalar. Tabii ki bu miktar, kişinin cüssesine ve hareketliliğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Örneğin bazı insanların kalbi 120 – 140 mL’ye kadar,  bazı sporcuların kalbi de 200 mL’ye kadar kan pompalayabilir.

Bir kalbin her kasılmada 100 mL kan pompaladığını ve dakikada 70 defa kasılıp gevşediğini düşünürsek dakikada 70 L, saatte 420 L, günde 10080 L, ara sıra koşup hızlandığını da hesaba katacak olursak yılda 4 milyon ton kan pompalamış olur. Yani her gün 10 tonluk bir tankeri dolduracak kadar kan basıyor vücuda, hem de biz farkında bile olmadan…

Kalp Nasıl Hızlandırılır?

Her ne kadar kalp, kontrolümüz dışında çalışsa da tamamen bağımsız yaratılmamış, merkezi sinir sisteminden kalbe bazı kollar çıkarılmıştır.

Yaşadığımız olaylara göre beyinden kalbe gelen sempatik lifler kalbin atış hızını dakikada 150 – 200’e kadar çıkarırken parasempatik lifler de yavaşlaması için kalbe sinyaller gönderir. Normalde 70 defa kasılıp gevşeyen bir kalp, adrenalin hormonu vasıtası ile korku, stres, tehlike ve telaş anında dakikada 140 defa kasılıp gevşeme hızına ulaşabilir. Eğer böyle olmasaydı cesaret açısından eksik kalacaktık.

Bunların dışında vücut sıcaklığının (ateşin) 1 oC lik artışı, kalbin atış hızını 15 arttırır. Bu yüzden 40 oC ve üzeri vücut sıcaklığı kalbe zarar verebilir.

Kalp hızı ile ömrü Rabbimiz ters bir orantılamıştır. Örneğin bazı küçük fareler 850 – 1000 vuruş/dk lık kalp hızı ile 1 – 2 yıl, 3 – 4 tonluk bir fil, 12 kg lık kalbinin 40 vuruş/dk lık hızı ile 40 – 50 yıl, küçük bir araba büyüklüğündeki kalbinin 20 – 30 vuruş/dk lık hızı ile de bir balina 80 – 100 yıllık bir ömür yaşıyor.

Allah-u Teala (c.c.) hepimizi kalbinin kıymetini bilen ve şükrünü eksik etmeyen kullarından etsin. (Amin)

Kaynak: Dr. M. Yaşar ÇİL / Zafer Dergisi Yıl:36 Sayı:428 Sayfa:28 – 29
Derleyen: Ali KARAÇAY

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.