Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

Vücudumuzla ilgili gerekli bilgiler

Vücudumuzla ilgili gerekli bilgiler

İnsan Vücuduİnsanlar, hastalandığı zaman sıhhat bulmak için elinden geldiğince çaba göstermelidirler. Bütün kutsal kitaplarda sağlığı korumak üzerine ziyadesiyle ayet ve emirler bulunmakta. Vücudumuzda bir hastalık meydana gelince var gücümüzle tedavisi için çalışmalıyız.

Şifa Allah’tandır, bunu unutmadan tüm gerekliliklere riayet etmeliyiz. Doktor, ilaçlar, bitkiler… Hapsi yüce Allah’ın iyileşmemiz için bize verdiği vesilelerdir.

Tıbbın Tanımı

Sağlıklı bir bedenin sağlığını nasıl koruyacağını hastalandığında ise nasıl normale döndüreceğini bildiren sanattır tıp. İnsanoğlunun sağlığa ve hastalığa ait bilgileri öğrenmesine yardımcı olur. Sağlıklı insanların sağlığını koruması, hastaların da şifa bulması tıp ilmi ile olur. Vücudumuz bizlere emanettir ve dinimiz bize tedaviyi emretmiştir o halde bu emaneti korumalı ve şifamızı aramalıyız.

Ahlat Nedir?

Eski kitaplarda vücudumuzda varlığı kabul edilen kan, balgam, safra ve sevda gibi unsurlara verilen addır. Vücudun hastalığı da sağlığı da bu dört unsura bağlıdır. Bunlar vücudumuzda normal bir şekildeyken insanlar sağlıklı olur, lakin biri diğerinden fazla olursa sağlık bozulur, hastalık başlar.

Kan:

Vücuda kan hakim olursa şiddetli baş ağrısı, tembellik, başta ve vücutta ağırlık ve sersemlik hali artar. Beniz, dil ve gözlerde kızarıklıklar görülür. Vücutta çıbanlar ve sivilceler çıkar, sürekli burun akıntısı olur.

Bu durumlar sürekli olarak yağlı, tatlı ve kan yapıcı gıdaların fazla tüketilmesiyle ortaya çıkar.

Böyle rahatsızlıklar ortaya çıktığı vakit, özellikle ekşi nar, ekşi meyve suları, ve sirkeli yağlar tüketilmelidir.

Balgam:

Vücuda balgam hakim olduğu zaman uykuda ağırlık olur. Beniz sararır ve idrarın rengi beyazlar. Tükürük artar ağız sulanır, susama hissi azalır, ağızdan ekşi balgam gelir.

Uykunun artmasının ardından sersemlik başgösterir. İştahsızlık, hazımsızlık, unutkanlık, mide zaafiyeti ve ağız kokusu gibi hastalıklar ortaya çıkar.

Bal, zencefil, karabiber, deve sütü, susam, mısır gibi doğası sıcak ve kuru olan gıdaların tümü balgamdan kaynaklanan rahatsızlıklara şifadır.

Safra:

Safra hakimiyetindeki bir bedende gözlerde ve vücutta sararmalar olur. Ağız ve damak sürekli kurur ve ağza acı bir tat gelir.

İdrarın sararmasıyla baş ağrısı uykusuzluk, nabız yükselmesi ve serinlikte olma ihtiyacı başlar. Vücutta sivilceler meydana gelir, insanda devamlı bir huzursuzluk ortaya çıkar.

Şeker, arpa suyu & ekmeği, salatalık ve karpuz gibi gıdalar sürekli tüketilirse safra normale döner.

Sevda:

Sevda bedene hakim olursa vücutta durgunluk, uykusuzluk, kanın ve benzin koyulaşması gibi şikayetlerin yanı sıra çok su içmek, mide ağrısı, vesvese, sürekli sıkıntı, kötü rüyalar görmek ve düşünce bozukluğu ortaya çıkar.

Dalaktan gelişir, orada bulunur. Kanın yanmasından, mercimek, mısır, sığır eti, patlıcan ve tuzlu fasulyenin çok fazla tüketilmesiyle vücudu etkisine alır.

Sıcak ve rutubetli gıdaların alınması sevdadan meydana gelen rahatsızlıkları önler ve ortadan kaldırır.

Kaynak: Prof. Dr. Ahmet MARANKİ & Fizyoterapist Elmas MARANKİ, Mozaik Yayınları, Kozmik Bilim Işığında Şifalı Bitkiler, 2. Baskı Sayfa: 33 – 34 – 35

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.