Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR
Yılbaşı

Milletler Kendileri için çok mühim bir olayı veya Kutsal saydıkları çok önemli günü Takvimlerinin Başlangıcı olarak kabul etmişler.

Hristiyanlar içinde bu önemli mukaddes saydıkları  gün Hz İsa nın Doğum Gününü almışlar ve 1 OCAK Tarihini Takvim başlangıcı saymışlardır.

Şu anda bizim kullandığımız Miladi takvim de buna göredir.

Yani bu yılbaşı diye ekranlarda ücretsiz reklamı yapılan yaygaralar koparılan yılbaşı biz müslümanlar olarak herhangi bir özellği olmayan basit bir gündür.

Yılbaşı ve noelin ne dini nede halk olarak bizlerle uzaktan yakından alakası yoktur.

Hristiyanların noel yılbaşı adetlerini sanki bizim örf ananelerimizde varmış gibi empoze etmeye çalışmalarına karşı halkı bilinçlendirmek gerekmektedir.

Yılbaşı batıdan ital edilen, hristiyanların adetlerindendir bu onların bayramıdır.

Ben müslümanım diyen akıl bari olan bir insana yakışan kendi milli duygularıyla bağdaşmayan, kendi dinine uymayan, kendi öz kültürüne ters kutlamalara kesinlikle karışmamalı destek vermemelidir.

Müslümanlar için de büyük bir öneme sahip, mukaddes bir gün olan, Peygamber Efendimiz Sav in Hicreti Esas alınmış Hicri Takvim için 1 kabul edilmiştir.

Hicri Takvimin daha efendimiz sav zamanında kabul edildiğine dair izler vardır.

İki cihan sultanı Efendimiz sav in hayatı mekke ve medine dönemi olmak üzere 2 ye ayrılmaktadır ve mekkede inen ayetlere mekki ayetler, medine inen ayetlere ise medeni ayetler denilmektedir.

Müslümanlar için bu önemli günler hicretin başlangıç olarak sayılmasına bir işarettir.

Hicretin resmi olarak başlangıç sayılması ise Hz Ömer (ra) halife olduğunda olmuştur.

Sahabe lerin ,büyüklerinden olan Musa l Eş-Ari (radiyallahu anh) Basra ya hem vali hemde kadı olarak gönderildi. Hz Ömer halifeliğinde yazışmalar yapılırken bu yazışmalara tarih konulmuyordu ve Musa l Eş-Ari (radiyallahu anh) bu durumdan ötürü oluşan hataları bildirdi, tarihin önemi ile alakalı bir yazı gönderdi bunun üzerine Hz Ömer (ra) hemen Şurasını topladı ve Hicri takvimin başlangıcı olarak Hicreti resmi başlangıç olarak resmen atadı. H. 17 / M 638


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.