En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

7 Ağustos 2011 – Yeni Şafak

7 Ağustos 2011 – Yeni Şafak

Modern Tıp Hacamatı Keşfetti

Peygamber Efendimizin yapılmasını tavsiye ettiği Hacamat’ı modern tıp keşfetmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde yapılan uluslararası sempozyumdaki sunumlar Hacamat’ın ağrıdan şekere, omuz tutulmasından fibromiyaljiye pek çok rahatsızlığa iyi geldiğini gösteriyor.


Alternatif tıp olarak bilinen geleneksel tedavi yöntemleri modern tıp tarafından dışlanıyor, hatta zararlı görülüyordu. Son yıllarda ise bu tedavilerin değeri anlaşıldı ve modern tıpla birlikte Tamamlayıcı Tıp adı altında kullanılır oldu. Bu geleneksel tedavi yöntemlerinin biri de eski bir gelenek olan ve Peygamber Efendimiz tarafından da tavsiye edildiği rivayet edilen Hacamat yöntemi. Hacamat vücudun her hangi bir yerinden tedavi maksatlı, kanın vakumlama yöntemiyle alınmasına deniyor. Çok eski zamanlarda boynuz kulanılarak yapılan bu yöntem günümüzde özel vakumlamaya müsait bardak veya şişelerle yapılıyor. Bu nedenle Kupa Terapisi olarak da anılan tedavi yöntemi için, geçtimiz günlerde uluslararası bir sempozyum düzenlendi. İngiliz Kupa Terapisi Topluluğu, NHI İSTANBUL Doğal Sağlık Enstitüsü ve Sade Yaşam Derneği tarafından Kanıta Dayalı Geleneksel Tıp başlığı ile düzenlenen sempozyumda çeşitli ülkelerden gelen araştırmacılar kendi klinik araştırmalarının sonuçlarını paylaştı.

AĞRILARA İYİ GELİYOR

Doktora çalışması yapan Manaf Khatib, Mohammed Najaar ve Ahmed Younis hastalar arasında yaptıkları anket sonucu Kupa Terapisi öncesinde ortalama ağrı seviyesini 6,69 (± 2,99) ve Kupa Terapisi sonrası 2,13 (±2,23) olarak ölçmüşler. Bu sonuç, Kupa Terapisi öncesi ve sonrasında ölçülen ağrı seviyeleri arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunduğunu gösteriyor. Ankete katılanların yüzde 86’sı Kupa Terapisini İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in tavsiyesi olduğu için tercih ettiklerini söylüyor. Araştırmaya katılan 4 hastaya haftada bir olmak üzere 3 defa Kupa Terapisi uygulanmış. Hastaların ağrı dereceleri Kupa Terapisinden önce ve sonraki 3 hafta boyunca her gün ölçülmüş ve Kupa Terapisinin ağrı derecesini belirgin bir şekilde düşürdüğü gözlemlenmiş.Hatta bir hasta bir Kupa Terapisi seansı sonrası semptomlardan tamamen kurtulduğunu bildirmiş.

DİYABET İÇİN DE HACAMAT

Doç. Dr. Ghazala Mulla ise diabet mellütüs tedavisinde Unani formüllerine destekleyici olarak Hacamatın etkisini araştırmış. Dr. Mulla insan vücudunun kan, balgam, sarı safra ve siyah safra olmak üzere 4 salgı içerdiğini savunan ve bitkisel formüller, hacamat ve beslenme tavsiyeleri ile bütünsel bir yaklaşım sunan Unani Tıp Sistemini diabet mellitus tedavisine adapte etmiş. Hacamat seansları bir ay ara ile ardarda 4 ay uygulanmış ve her ay kan şekeri ölçümleri yapılmış. Sonuçta hastanın hacamat sonrasında ve reçete edilen Unani ilaçlarının düzenli olarak alınmasından sonra kan şekeri seviyelerinin düştüğü gözlenmiş. Dr. Mulla Unani bileşimleri ile uygulanan Kupa Terapisinin güvenli, az maliyetli ve hastalar tarafından kabul edilebilir bir tedavi olduğunu ifade ediyor.

TIP ÇARE BULAMADI AMA…

Dr. Amir Sheikh ise Kupa Terapisinin adezif kapsülit (omuz tutulması) rahatsızlığında etkisini araştırmış.Çalışmada sekiz aydır omuz tutulması yaşayan 28 yaşında bir erkek üzerinde Kupa Terapisinin etkileri incelenmiş. Hasta daha önceden analjezikler, anti-enflamatuarlar ve steroid enjeksiyonu da dahil her türlü tıbbi tedaviyi görmesine ragmen sorununu aşamamış ve mesleği makinistlik olduğu için hayat kalitesi ciddi şekilde etkilenmiş. Yapılan tedavi sonucunda Kupa Terapisinin omuz tutulması üzerinde, acı semptomlarını iyileştirme ve hayat kalitesini yükseltme noktasında son derece pozitif etkiye sahip olduğu gözlenmiş. Dentist Nurten Çarkçı ve Hemşire Nuray Karpuzcu ise sinirleri, kas ve bağ dokusunu etkileyen, yaygın vücut ağrıları, belirli anatomik bölgelerde hassasiyet, ağrı eşiğinde azalma, uyku bozuklukları, yorgunluk, psikolojik sorunlar, unutkanlık ve konsantrasyon eksikliği ile karakterize kas damar hastalığı fibromiyalji üzerine bir çalışma yapmış. 20-50 yaş grubundaki Fibromiyalji tanısı konmuş ve ilaç tedavisi ile yeterince klinik düzelme sağlanamamış 40 bayan hastanın 35’inde Islak Kupa Terapisi uygulaması sonrası ağrı yakınmalarının belirli oranda azaldığı doğrulanmış. Ağrı düzeyi 10 olan 40 hastanın 35’inde ağrı düzeyinin 5’in altına düştüğü görülmüş.

Geleneksel hacamat yöntemi nasıl uygulanıyor?

Deri hafifçe bir neşter ile çizilir ve üzerine ağzı geniş bir cam kavanoz kapatılarak emici gücün etkisi oluşturulur ve kirli kan vücuttan çıkarılır. Bu yöntem vücudun değişik yerlerine uygulanılmakta ve hasta organa yakın yerler özellikle tercih edilmektedir. Peygamberimiz baş ağrısından dolayı alnının her iki yanından, zehirlenmeden dolayı her iki omuz başı arasından, topuğundaki bir incinmeden dolayı da ayağının üzerinden kan aldırmıştır. Genel kan dolaşımından alınan bu kan derin vücut dokularındaki kirlenmiş kanın dışarıya çıkmasını sağlamaktadır.

 

EMETİ SARUHAN (Yeni Şafak Gazetesi)

Yazı Linki: http://yenisafak.com.tr/Pazar/?t=23.10.2011&i=334038

19 Ocak 2012
245 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?