En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi
Alerji
Alerji

Alerji

Doğada milyonlarca alerjen olmasıyla birlikte vücudumuzda da her birine karşı birer antikor vardır. Antikor pasif beklerken bir alerjenle karşılaşınca vücudu savunmaya başlar. Alerji kısaca bağışıklık sistemimizin alerjene karşı aşırı tepki göstermesidir.

Alerjik özellik taşıyan maddelere örnek olarak; ev tozu, küf mantarı, hayvan tüyleri, aşılar, penisilin gibi bazı ilaçlar, deterjanlar, kirli hava, çeşitli kimyasallar, tarım ilaçları, hazır gıdalardaki katkı maddeleri verilebilir.

Alerjiye en sık yol açan besinler olarak da; yapay beslenen ineklerin sütü, yapay beslenen tavukların yumurtaları, süt tozu, bayat yumurta, GDO’lu ürünler sayılabilir. Hazır gıdalardaki tatlandırıcılar, renklendiriciler kıvam artırıcılar ve koruyucu maddeler pek çok alerjik hastalığa ve kansere neden olabiliyor.

En sık rastlanan alerjik hastalıklar arsında astım, sinüzit, nezle(tüm ceşitleri), orta kulak iltihabı ve egzama gibi hastalıklar gıdalara, kimyasallara, ilaçlara, arı ve böcek sokmalarına bağlıdır. Belirtileri bulunduğu bölgeye hastır.

Dudaklarda; dilde ve boğazda şişme, kaşıntı ve yanma, yüzde; kızarıklık, karın ağrısı, ishal, bulantı kusma, hapşırma, burunda kaşıntı, akıntı ve tıkanıklık. Gözde yaşarma ve kaşıntı, kulakta kaşıntı, baş ve kulak ağrısı, nefes darlığı, hırıltılı solunum, öksürük,  göğüste tıkanıklık, ciltte kaşıntı ve döküntüler başlıca belirtilerdir.

Alerjik hastalıkların tipik özelliği:

Belirtiler krizler halinde ortaya çıkar ve bir süre sonra kendiliğinden geçer. Bu durum defalarca tekrarlanır.

Alerjik hastalıklar, gelişen teknoloji, katkı maddesi içeren hazır gıdaların tüketimi, tıpta kullanılan ilaçların çeşitliliği, artan kimyasal kullanımı, hava, su ve toprak kirlilikleri, evcil hayvanların ev içerisinde beslenmesi gibi nedenlerden dolayı hızlı bir şekilde artış göstermekte.

Bahar nezlesi, bazı kimselerde  yaz aylarında nükseden genellikle polenlere karşı vücudumuzun bir tepkisidir ve Alerji Tedavisine başlanırsa geçer.

Anafilaksi Şoku

28 Ağustos 2012
234 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?