En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Baş Dönmesi ve Nedenleri

Baş Dönmesi ve Nedenleri

Baş Dönmesi

 

Baş dönmesi de bir vücut sinyalidir. Çeşitli nedenlerle oluşabilir. Özellikle tansiyonu düşük olan insanlarda baş dönmesine çok sık rastlanır. Tansiyonu ile sorunu olmadığı halde bir kişi devamlı olarak baş dönmesinden şikayet ediyorsa bu durum onun kan şekeri düzeyinde bir aksaklık olduğunun işareti olabilir. Bu saydıklarımızın yanısıra baş dönmesi psikolojik, orta kulak sorunu ve küçük beyin ile alakalı sorunların işaretçisi olabilmektedir.

 

Baş Dönmesi Nedenleri

 

İnsanın sürekli biçimde uzaydaki konumunu düzelterek iki ayağı üzerinde dengede kalabilmesi son derece hassas ve gelişmiş bir sistemle gerçekleşir. Sistem, iç kulakta, içleri sıvıyla dolu bir kanallar topluluğundan oluşur. Bunlar kanal sinirleriyle beyine devamlı sinyaller gönderirler. Bazı durumlar ve hastalıklar ise, mekanizmayı aksatabilir bunlarda baş dönmesi nedenleri olabilmektedir. Birinin kendi çevresinde çok hızlı dönmesi, kanalları her yöne doğru harekete geçirir. Bunun üzerine beyine karışık ve birbirini tutmayan sinyaller gönderilir. Bu da kişinin dengesini kaybetmesine, baş dönmesi olayına yol açar. Genellikle rahatsızlık kısa bir süre içinde geçer. Baş dönmesinin kısa sürmesi, ciddi olmadığının göstergesi olarak kabul edilebilir. Genellikle baş dönmesi, orta kulaktaki kanalın ya da işitme sinirinin bir dalının uğradığı değişiklikten kaynaklanır. Böyle hallerde rahatsızlık birkaç dakikadan birkaç saate “kadar sürebilir ve kusmalara sebep olur.
Merkezi sinir sisteminden kaynaklanan baş dönmeleri de vardır. Bunlar çok daha ciddi olmakla beraber daha ender görülür. Ancak çoğunlukla daha başka hastalıkların belirtisi de olabilirler. Damar hastalıkları, beyin tümörleri gibi. Teşhis ve tedavi için hastanın derinlemesine ve eksiksiz olarak incelenmesi şarttır. Ancak bu sayede rahatsızlığın kökü bulunup, gerekli tedaviye geçilebilir. Verilecek ilaçlar ya kulak sıvısının basıncına ya da doğrudan denge merkezinin üzerine yönelik olabilir. Meniere hastalığı olanlann tedavisi genellikle çok uzun sürer. Burada dikkat edilecek nokta; krizler arasında tedavinin kesinlikle yarıda bırakılmamasıdır.

20 Ocak 2014
244 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?