En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Batıl İnançlar

Batıl İnançlar

 

BATIL İNANÇ VE HURAFELER

وَكِيلاً  بِاللَّهِ  وَكَفَى اللَّهِ عَلَى وَتَوَكَّلْ

Muhterem Cemaat,

İslâm Dini,tevhid dinidir. İnsan aklının ve  ilmin ilerlemesini önleyecek her türlü hura-fe ve batıl inanışları kökünden kazımış, yok etmiştir. Bu  akımdan, Müslüman,her işinde yalnız Allah’a dayanır.  Müslümanın    başı yalnız Allah’ın huzurunda eğilir. İslâm’ın, itikadi, ahlâki ve ilmi  hiçbir  esasında, hurafelere ve batıl inanışlara yer yoktur. Baykuş gibi, karga gibi kuşların ötmesin de, köpeklerin ulumasında, tavşanların yolumuzu kesmesinde, kuyruklu yıldızların  görülmesinde uğursuzluk aramak, İslâm’ı  anlamamaktır. Allah’ın  Rasûlü(s.a.v.), hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyor: ”Hastalığın bi zatihi sirayeti yoktur. (Her şey Allah’ın takdiri iledir.). Kuş uçurup uğursuzluk saymak da yoktur. Damlar üzerine konup öten baykuşun uğursuzluğu da yoktur. Safer  ayının uğursuzluğu da yoktur.”

Aziz Cemaat,

Yine, elden ele bıçak, sabun, makas gibi vb malzemeleri alıp vermekte uğursuzluk  aramak, İslâmı anlamamaktır. Türbe ve  mezarlara mum dikmek, ağaçlara   bez  bağlamak, mezarlara kurban adamak,  İslâmı  anlamamaktır. Salı gününün   uğursuz olduğunu, on üç rakamının hayır getirmediğini kabul etmek, evimize, işyerimize, arabamıza ve çocuklarımızın omuzlarına nazarlıklar, mavi boncuklar takmak ve bu boncuklardan şifa ummak İslâmı anlamamaktır. Ay ve  güneş tutulmalarında davul çalmak, silah atmak, kapıların eşiklerine ve başka yerlere at nalı çakmak ve bunlardan manalar çıkarmak, İslâmı anlamamaktır.

Bütün bu ve bunlara benzer inançlar, Dinimizde yeri olmayan, Allah ve Rasûlünün yasakladığı batıl inançlardır. Cenabı  Allah (c.c.), Kuranı Kerim’de  şöyle  buyuruyor:

Sana Rabbinden ne  vahyolunuyorsa ona  uy. Şüphesiz Allah, ne yaparsanız hakkıyla haberdardır. Allah’a  güvenip  dayan. Koruyucu olarak Allah yeter (1).

Görülüyor ki,müslüman, yalnız  Allah’a güvenecek, yalnız Allah’a sığınacak  yalnız Allah’a kulluk edecek, yalnız Allah’a kulluk edecek, yalnız Allah’tan yardım isteyecektir. Uğursuzluğu Allah’ın haram  kıldıklarında arayacaktır.

Asıl uğursuzluk, Allah’ın   emirlerini, Resulullahın sünnetini yerine   getirmemektir.

Asıl uğursuzluk, Allah’ı bırakıp, türbelerden boncuklardan, mumlardan ve batıl olan her şeyden yardım beklemektir.

Asıl uğursuzluk,namazı  terketmekte, orucu terketmekte, gücü yettiği halde, zekat  ve haccı terketmektedir.Asıl  uğursuzluk,  içki içmekte, kumar oynamakta, rüşvet  almakta, yalan söylemekte, dedikodu yapmakta, müslümanların arasına  fitne ve fesat sokmakta, başkasının hakkına saygısızlık etmektedir.

O halde, Mü’minler, Yüce Dinimiz İslâmı iyi öğrenip, hayatımızda  yaşayalım.  Batıl inançların ve hurafelerin İslâm’la ilgisi  ol madığını  unutmayalım. Dileklerin    ancak Allah’a  arzedilmesi  gerektiğine  inanalım.O’na hiçbir varlığı ortak etmeyelim…

Ubeydulllah Hoca

1-Ahzab   3

11 Ocak 2012
263 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?