En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Ebeveyne Yabancılaşma Sendromu

Ebeveyne Yabancılaşma Sendromu

Dr. Erkut ERDOĞAN, tüm dünya da kabul gören 25 Nisan Ebeveyne Yabancılaşma Farkındalık Gününüülkemizde de farkındalık yaratmak adına kabul ediyoruz diyor ve ekliyor;

2013 Yılından itibaren düzenlenecek çalışmalarla bu istismarın önlenmesini talep ediyoruz.

Duygusal istismar tıpkı fiziksel ve cinsel istismar gibi sonuçları çocuk açısından son derece ağır ve onarılması onlarca yıl alan bir istismar türüdür. Yeterince tanımlanmadığı için yaygınlığı tahminlerin ötesindedir. Bulguları ve delillendirilmesi ancak farkında olan akademisyenlerce doğru bir şekilde ortaya konulabilir .

Ebeveyne yabancılaşma genelde boşanma sürecinde veya boşanma sürecinden sonraki yıllarda ebeveynlerin arasında çıkan çatışmalarda bilinçli veya bilinçsiz çocukların algılayamayacakları duygusal taciz ve beyin yıkanmasıyla kullanılmasıyla ortaya çıkar

Kısaca çocuğun bilinçli programlanarak beyni yıkanarak duygularının istismar edilmesi ve diğer ebeveyne yabancılaştırılmasıyla ön plana çıkar.

Ebeveyne yabancılaşma sendromu tedavisi yıllarca sürecek bir duygusal tahribat yaratır.

Travma sonrası stres sendromu tanısıyla halen ülkemizde tedaviye alınan onlarca ebeveyne yabancılaşmış çocuk mevcuttur. Bu çocuklara uygulanan anti depresan ilaçlar bu çocukların duygu dünyalarını darmadağın etmektedir.

Gerçek teşhisin göz ardı edilerek farkına varılmaması sonucunda ebeveyni sağ iken ebeveynini kaybetmenin hüznü tüm bir ömür boyunca silinmesi zor yeni rahatsızlıklara yol açmaktadır.

Yabancılaştıran ve diğer ebeveyn tarafından silaha çevrilerek karanlığa bir dünyayı yaşamak zorunda bırakılmaları bu çocukları en az fiziksel ve cinsel istismara uğramış diğer kurbanlar kadar etkilemektedir.

Önlenmesi ve bu duygusal istismarın cezalandırılması en az fiziksel ve cinsel istismar kadar önemlidir.

İşte tüm bu gerekçelerle, 25 nisan ebeveyne yabancılaşma farkındalık günü çocuk hakları ve insan hakları ile ilgili tüm kamu veya özel sivil toplum örgütlerinin çalışma alanına girmektedir.

Medya ve diğer etkinliklerle duyurulmalı farkındalık yaratılmalıdır .

Bu konuda çocuk haklarıyla ilgili tüm kuruluşların 25 nisan 2013 yılından itibaren her yıl “Ebeveyn Farkındalık Günü” bu konuya dikkat çekebilmek adına kabul edilmelidir.

Kampanyaya katılmak için aşağıdaki linki tıklayınız.

http://www.change.org/tr/kampanyalar/25-nisan-ebeveyne-yabancila%C5%9Fma-farkindalik-g%C3%BCn%C3%BC-t%C3%BCrkiye-kabulu-25-nisan-ebeveyne-yabancila%C5%9Fma-farkindalik-g%C3%BCn%C3%BC-kabulu

07 Ekim 2013
247 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?