En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Ey insan ve Ey Nefsim!!!

Ey insan ve Ey Nefsim!!!

Ey insan ve ey nefsim, muhakkak bil ki: Cenab-ı Hakkın sana in’am ettiği (nimet olarak verdiği) vücudun, cismin, azaların malın ve hayvanatın ibahadır (kullanılması mübah kılınmıştır), temlik (mülkün)değildir. Yani, istifaden için kendi mülkünü senin eline vermiş, istifade et diye ibaha (kullanılması mübah kılınmıştır) etmiş. Senin gibi, idare etmekten hakikaten âciz ve tedbirden cidden cahil bir şahsa temlik (mülkiyet) etmemiş. Çünkü, mülk olarak verse idi, idaresini sana bırakmak lâzım gelirdi.

Acaba en kolay, en zâhir ve daire-i ihtiyar ve şuurda dahil olan (iraden ile yönlendirebileceğin) bir midenin idaresini yapamadığın halde;

nasıl, göz ve kulak gibi daire-i ihtiyar ve şuurun haricinde idare isteyen şeylere malik olabilirsin?

Madem sana verilen hayat ve hayatın levazımatı (hayatın devamı için lazım olan şeyler) temlik (mülkiyet) değil, ibahadır (kullanılması mübah kılınmıştır). Elbette ibahanın düsturuyla hareket etmek lâzımdır. Yani nasıl bir zat, ziyafete misafirleri davet eder. Onlara, meclis ziyafetindeki eşyadan ve ziyafetten istifadeyi ibaha ediyor, temlik etmiyor. İbaha ve ziyafetin kaidesi ise; mihmandarın (ev sahibinin) rızası dahilinde tasarruf etmektir. Öyle ise israf edemez, başkasına ikram edemez, sofradan kaldırıp başkasına sadaka veremez, dökemez, zayi edemez. Eğer temlik olsa idi, yapabilirdi ve kendi arzusuyla hareket edebilirdi.

Aynen bunun gibi; Cenab-ı Hak sana ibaha suretinde verdiği hayatı intihar ile hatime (son vermek) çekemezsin, gözünü çıkaramazsın ve manen gözü kör etmek demek olan gözü verenin rızası haricinde harama sarfedemezsin. Ve hakeza kulağı ve dili ve bunlar gibi cihazatı harama sarfetmekle manen öldüremezsin. Ve eti yenilmeyen hayvanını lüzumsuz tazib edip katledemezsin. Ve hakeza.

Bütün sana verilen nimetler, bu misafirhane-i dünyanın (dünya denen misafirhanenin) sahibi olan mihmandar-ı Kerîm-i Zülcelâlin (ev sahibi ve Celal ve İkram Sahibi olan Allahıın) kavanin-i şeriatı (şeriatının kanunları dairesinde) dairesinde tasarruf etmek gerektir.

Bediüzzaman Said Nursî (r.a)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?