En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Ezanı tekrar etmek…

Ezanı tekrar etmek…

Ezanı tekrar etmek ve önemi hususunda bazı kaynaklar:

Hz. Ömer (ra)’tan dedi ki:

Rasûlullah (sa) şöyle buyurdu:

“Müezzin: Allahu ekber Allahu ekber deyince, sizden birisi: Allahu ekber Allahu ekber diye karşılık verse,

sonra müezzin: Eşhedü en lâ ilâhe illallâh deyince sizden birisi: Eşhedü en lâ ilâhe illallâh diye karşılık verse, müezzin: Eşhedü enne Muhammedu-Rasûlullah deyince, biriniz: Eşhedü enne Muhammedu-Rasûlullah diye karşılık verirse, sonra müezzin: Hayye ale’s-salâh deyince, o da Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh diye karşılık verse,

müezzin sonra: Hayye alel-felâh deyince, o da: Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh diye karşılık verirse,

müezzin: Allahu ekber Allahu ekber deyince, o da: Allahu ekber Allahu ekber dese,

sonra müezzin Lâ ilâhe illallâh deyince, o da kalbinden: Lâ ilâhe illallâh diye karşılık verirse Cennete girer.” [1]

[Müslim, I, 289]

[1] Hafız ed-Dimyati, Hadislerle Amellerin Sevabı, çev. M. Beşir Eryarsoy, Bilimevi Basın Yayın, 3. bs., İstanbul 2009, s. 53-54.


Taberânî’nin kendi senediyle Meymune (r.anhâ)’dan rivayet ettiğine göre Rasûlullah (sa) erkeklerle hanımların safları arasında ayakta durup dedi ki:

“Ey hanımlar topluluğu! Sizler şu Habeşlinin ezanını ve kamet getirişini işitecek olursanız, siz de onun dediği gibi söyleyiniz. O takdirde size her bir harf karşılığında bir milyon derece verilir.”

Hz. Ömer (ra): ‘Bu sevap kadınlara verilecek, ya erkeklere ne var?’ diye sorunca, Allah Rasûlü:

“İki katı ey Ömer” diye cevap verdi.[1]

[Taberânî, el-Mucemü’l-Kebîr, XXIV, 16]

[1] Hafız ed-Dimyati, Hadislerle Amellerin Sevabı, çev. M. Beşir Eryarsoy, Bilimevi Basın Yayın, 3. bs., İstanbul 2009, s. 54.


Abdullah İbnu Amr İbni’l-Âs (radıyallâhu anh)’ın anlattığına göre Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)’ın şöyle söylediğini işitmiştir:

Ezanı işittiğiniz zaman müezzinin söylediğini aynen (kelime kelime) tekrar edin. Sonra bana salât u selâm okuyun. Zîra kim bana salât u selâm okursa Allah da ona on misliyle rahmet eder. Sonra benim için el-Vesîle’yi taleb edin. Zîra o, cennette bir makamdır ki, mutlaka Allah’ın kullarından birinin olacaktır. Ona sahip olacak kimsenin ben olmamı ümid ediyorum. Kim benim için Allah’tan el-Vesîle’yi taleb ederse, şefaat kendisine vâcib olur.[1]

[Müslim, Salât: 11, (384); Ebû Dâvud, Salât: 36, (522); Nesâî, Ezan: 33, (2, 23); Tirmizî, Salât: 154, (208); İbnu Mâce, Ezân: 4, (720)]
[1] İbrahim Canan, Kutüb-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları: 8/323.

26 Temmuz 2012
252 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?