En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Farz Olan İlimler

Farz Olan İlimler

Resulullah (s.a.v.) buyurdular ki; “İlim Öğrenmek her Müslüman’a farzdır.” Diğer bir hadiste de; “İlim Çin’de bile olsa gidip alınız.” diyor.

Yine buyurdular ki; “İslam dini 5 esas üzerine kurulmuştur. Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın resulü olduğuna şehadet etmek, namaz kılmak, zekat vermek, hac etmek, ramazan orucunu tutmak.” (Buhari 1. c 8)

Akıllı ve yetişmiş kulların yapmakla mükellef oldukları 3 şey vardır:

  • İnanmak
  • İnandıklarını yapmak
  • Yasak edilenleri yapmamak

İnanmak: Evvela farz olan şey; anlayarak şehadet getirmektir. Allah(c.c.)’ın birliğini ve peygamberini tasdik etmektir. Öldükten sonra dirilmeyi, hesabı, günah ve sevapların tartılacağını, cennet ve cehennemi, kurtuluş amellerini öğrenmektir.

İnandıklarını yapmak: Tasdikle beraber namaz kılmak, Ramazan orucunu tutmak, zengin ise zekat vermek, gerekli bilgileri öğrenmek.

Yasak edilenleri yapmamak: Bunlarla ilgili ilimleri öğrenmektir. “Bizim uğrumuzda mücahede edenlere (cihad eden, gayret gösterenlere) gelince, elbette biz onlara yollarımızı gösteririz ve şüphesiz Allah muhsinlerle (iyilik edenlerle, Allah’ı görüyor gibi ibadet edenlerle) beraberdir.” (Ankebut, 69)

23 Ağustos 2012
313 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?