En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Fazla Antibiyotik ve Zararları

Fazla Antibiyotik ve Zararları

Hemen hemen herkesin evinde, baş ucunda ve evlerdeki ecza dolaplarında olmazsa olmaz ilaçların listesine baktığımızda antibiyotikler ilk sırayı alıyor.
Peki bu kadar çok hayatımızda yer alan antibiyotik ve zararları nelerdir.

Antibiyotik ve Zararları.

Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü Başkanlığı‘nca, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa N. İlhan’ın koordinatörlüğünde, 8 ilde 4 bin 167 kişi, 80 aile hekimi ve 80 uzman hekimle görüşülerek, “Toplumda Antibiyotik Kullanımı Sıklığı ve Hekimlerin Antibiyotik Reçetesi Yazma Durumları İle İlişkili Etmenlerin Belirlenmesi Araştırması” yaptırıldı.

Araştırmaya göre, her dört katılımcıdan biri evinde “ileride gerekli olur” gerekçesiyle antibiyotik bulunduruyor, katılımcıların yüzde 17′si doktorundan antibiyotik yazmasını talep ediyor.

Doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik kullananların oranı yüzde 26 iken, bu kişilerin yüzde 14′ü doktora gitmeye vakti olmadığını, yüzde 9′u muayene ve tetkik ücreti vermek istemediğini, yüzde 55′i ise daha önce benzer durumda doktorun verdiği antibiyotiği kullandığını söylüyor.

Katılımcıların yüzde 51′i soğuk algınlığı, yüzde 36′sı boğaz ağrısı, yüzde 18′i öksürük nedeniyle antibiyotik aldığını ifade ediyor

Ankete katılan hekimlerin yüzde 78′i muayene ettiği her hastaya reçete yazmadığını, yüzde 98′i ise her hastaya antibiyotik yazmadığını belirtiyor.

Hekimlerin yüzde 87′si hastanın antibiyotik yazılmasını talep etmesi halinde, yüzde 93′ü de hastanın evde bulundurmak için istemesi durumunda antibiyotik yazmayacağını kaydediyor.

Kaynak:tedaviler.net

08 Ekim 2013
199 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?