En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Göz Hastalıkları

Göz Hastalıkları

GözGöz hastalıkları; ince bağırsak, safra kesesi, beyin, böbrek, karaciğer ve mide ile bağlantılı olduğu için öncelikle bu organların tedavi edilmesi gerekmektedir. Bedenimiz ne kadar sağlıklı olursa, gözler de o kadar hızlı bir iyileşme gösterir. Ayak parmaklarımızdan ortadaki 3 parmakta meydana gelen sızlamalar, göz hastalıklarının bir işaretidir. Gözlerimizin en büyük düşmanı ise hazımsızlıktır.

Göz Hastalıklarının Tedavisi

Öncelikle mide ve bağırsak tedavisi ile işe başlanır, sonrasında da sıra ile karaciğer, beyin, kan ve böbrek temizlemeleri yapılır. Bu işlem, bütün göz rahatsızlıkları için bir gerekliliktir.

 • Gözyaşı kanallarında tıkanma ve kireçlenme
 • Göz veya göz kapaklarında iltihaplanma
 • Gözde yanma, batma, ışığa duyarlılık, yaşarma
 • Göz yorgunluğu veya tansiyonu
 • Görme kabiliyetinde azalma
 • Katarakt başlangıcı

Bunlardan biri veya birkaçı sizde de varsa şu uygulamaları yapmanız gerekir:

 1. Rezene suyu (özellikle yabanisinden) göze damlatılırsa çok etkili bir şekilde gözü güçlendirir.
 2. 1 – 2 tatlı kaşığı rezene veya anason tohumunu havanda ezip 150 gr. kaynar su ile karıştırın, 15 dk demlenmeye bırakın ve demlendikten sonra süzün. Soğuduktan sonra gözünüze banyo yaptırın.
 3. Haftada 1 veya 2 defa gözünüze 1 – 3 damla defne, papatya ya da zeytinyağı damlatırsanız göz hastalıklarına karşı korunur, iyileşme sürecini de hızlandırırsınız.
 4. 1 – 2 hafta boyunca günde 1 ya da 3 defa, 1 veya 3 damla limon suyu damlatın, gözünüz temizlenir, kireci çözünür, tansiyonu düşer ve kuvvetlenir.
 5. Alt göz kapaklarının iç kısmına 1 damla bal koyun, gözlerinize çok iyi gelecektir. (Limon suyundan daha etkilidir.)
 6. Maydanoz, papatya ya da yeşil çay demleyin ve bununla gözünüze pansuman yaptıktan sonra 1 damla bal ve yahut taze limon suyu damlatın.
 7. eşit miktarda soğan veya sarımsak suyu ile bal karışımından sabah ve akşamları gözünüze 1 – 3 damla damlatın.
 8. Her akşam şakaklarınıza çörek otu yağı sürün.
 9. Tüm bu uygulamaları yaparken günlük 2 veya 3 defa havuç suyuna 7 – 10 damla çörek otu yağı damlatın ve içmeye devam edin.
 10. Safran suyu göz için çok faydalıdır. 1 tutam safran ile 200 gr. su karıştırılır, 1 gün beklettikten sonra süzülerek içilir.
 11. Karabaş otu kaynatıp içmek, göze yeni sağılmış inek sütü veya anne sütü damlatmak, bakla unu ile yapılan hamuru göz kapaklarının üzerine koymak, buruna papatya veya enfiye çekmek, gözler için çok iyi gelir.
 12. Şakaklara sülük koymak, yeni oluşmuş katarakt ve kazara yaralanan gözler için faydalıdır.
 13. Omuzlardan, kafadan, ense çukurunun biraz altından, kulak arkasından, belden veya kuyruk sokumundan hacamat yaptırmak gözü temizler ve güçlendirir, kan dolaşımını düzenler. Göz hastalıkları için hacamat yapılacaksa buna iki kürek kemiği arasından başlamak gerekir.

UYARI:

İlerlemiş ve sabitleşmiş katarakt, glokom ve göz kanseri hastalarına, göz ameliyatı olanlara, radyoterapi ve kemoterapi görenlere kafadan hacamat yapılmaz, yüzüne kupa kapatılmaz.

Herşeyde olduğu gibi gözler için de faydalı ve zararlı olan bazı şeyler vardır:

Faydalılar:

*Az yemek *Hapşırmak *Başı zeytinyağı ile yağlamak *Ara sıra kusmak *Temiz bir akarsuda ya da denizde, su içinde gözleri açık tutmak *Sıkça kısa sürelerle güneşe bakmak *Yüksek yastıkta uyumak *Her gün sürme kullanmak *Beyaz mantar kaynatıp suyunu içmek *Sessizce çok ağlamak *Gülümsemek *Buruna zeytinyağı, defne yağı veya badem yağı damlatmak *Beyin, karaciğer, böbrek ve kan temizlemesi yapmak *Sabahları, doğan güneşi seyretmek *Rahat ve yeterli uyumak *Saçları uzatmak ve sıkça taramak *Gözleri sıkça rezene suyu ile yıkamak

Zararlılar:

*Çok yemek *Özellikle bakliyat türünden bağırsaklarda ve midede gaz oluşturan gıdaları tüketmek *Aşırı cinsel ilişkiye girmek *Uykusuzluk *Sıkça hamama gitmek *Sıkça kan aldırmak *Çok su içmek *Soğan, sarımsak, sirke ve siyah zeytini çok tüketmek *Çok uyumak ve yemekten sonra uyumak *Sırtüstü uyumak *Bağırarak, feryat figan ağlamak *Yüze ve boyuna sıkça kupa kapatmak *Küçük yazılmış yazıları çok okumak (Göz egzersizi için günde 10 – 15 dk okumak faydalıdır.)

24 Eylül 2012
1.265 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?