En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Göz Tansiyonu Nedir? Nasıl tedavi edilir?

Göz Tansiyonu Nedir? Nasıl tedavi edilir?

Göz Tansiyonu

Standart olarak kabul edilen göz basınç değeri 10-21 mmhg’nin üzerinde ya da altındaki değerler, göz tansiyonun varlığına işaret etmektedir.

Göz Tansiyonu Türleri

Doğuştan Göz Tansiyonu

Genellikle iri gözlü, sürekli sulanmakta olan gözlere sahip çocuklarda ve bebeklerde görülmektedir. Işığa duyarlılık söz konusudur. Göz bebeklerinin hızlı bir şekilde büyümesi, küçülmesi ve iştahsızlık önemli belirtiler arasında yer almaktadır

Açık Açılı Göz Tansiyonu

Fazla görülen bir türdür. Özellikle 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülür ve ilk başlarda herhangi bir belirti göstermeden ilerlemeye devam eder. Ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinmemektedir. Göz içinde bulunan sıvının dışarıya atılmak yerine, göz içerisine yerleşmesiyle tehlikeli bir hal almaktadır. Anormal bir basınca neden olan bu durum, gözün içerisinde mevcut olan sinirlerin zarar görmesine sebebiyet verir.

Kapalı Açılı Göz Tansiyonu

Belirtileri çok daha baskın şekilde görülmektedir. Gözde bulanık görme, mide bulantısı, şiddetli bir şekilde gerçekleşen göz ağrısı, kızarma, istifra kapalı açılı göz tansiyonunu haber vermektedir. Göz içi basıncın oldukça yüksek olduğu bu tür, basıncın düşürülmesinin ardından ameliyat edilmelidir. Müdahale edilmediği taktirde, görme kaybı meydana gelebilir.

İkincil Göz Tansiyonu

Katarakt, iridosiklit, diyabet, romatizma gibi hastalıklar ile beraber ortaya çıkabilmektedir. Gözde kanama ya da iltihaplanma şeklinde belirtilere sahiptir.

Bu türler dışında her ne kadar yaygın bir şekilde görülmese de Pigmenter, Uveit, Eksfoliasyon ve Neovasküler adındaki türlere de rastlanmaktadır.

20 Aralık 2013
126 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?