En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi
Hacamat Nedir?

Hacamat kısaca vücutta hastalıklara neden olan kirliliğin peygamber efendimiz s.a.v in de uyguladığı şekilde dışarı alınması işlemidir.

‘Hacamat’ kelimesi Arapça ‘emmek, normal formuna getirmek’ anlamlarını taşır. Geleneksel olarak boynuzla, cam kupalarla veya çağdaş aletler yardımıyla yapılabilir.

İlk yazılı tıp metinlerinde ve Mısır’da bulunan Eber Papirüslerinde sıkça hacamattan bahsedilir. Geleneksel Çin Tıbbı’nda binlerce yıldır uygulanmaktadır.

Modern tıbbın babası kabul edilen Hipokratın tıp metinlerinde de hacamattan ayrıntılı olarak bahsedilir. Takipçisi büyük hekim Galen de hacamatın savunucularındandır.

29 Ağustos 2010
486 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM

 1. mehmet dedi ki:

  hacamat peygamber efendimiz(s.a.v.) kendisinin yaptırdığı ve insanlara hacamat olmalarını tavsiye etmiştir.

 2. admin dedi ki:

  hacamat olan arkadaşlar yayılması ve bu unutulmuş sunnetın tekrar ihya olması için bılmeyen kardeşlerımıze anlatması gerekıyor arkadaşlar. saygılarımla

 3. eylül ayı içinde hacamat olmak istiyorum bilgilendiriseniz sevinirim tşkler

  1. admin dedi ki:

   Süleyman bey, hacamat programlarımız sitemizden düzenli olarak duyuruluyor, takip edeceğinizi umuyoruz. Selam ve dua ile…

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?