En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

‘Hacamat ve akupunktur’ için yasa hazırlanıyor

‘Hacamat ve akupunktur’ için yasa hazırlanıyor

Sağlık Bakanlığı, hacamat, akupunktur, hirudoterapi, refleksoloji, ozonla tedavi uygulamalarıyla ilgili yönetmelik hazırlıyor.

 

  • ‘Hacamat ve akupunktur’ için yasa hazırlanıyor
  • Bu tedavilerin bedelini SGK tarafından karşılanmayacak
Sağlık Bakanlığı , akupunktur, kupa tedavisi (hacamat ), hipnoz, hirudoterapi, refleksoloji, ozonla tedavi uygulamalarıyla ilgili yönetmelik hazırlıyor. Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Şencan, ‘Geleneksel tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamaları’ hakkında hazırlanan mevzuat çalışmalarının tamamlandığını belirtti. Şencan, “Geleneksel, tamamlayıcı, alternatif tıp uygulamaları hakkında yaklaşık 4 yıldır çalışmalar yürütülmekte. Çalışmalar sırasında ülkemizde sahada yapılan uygulamalar değerlendirilmiş 41 başlık belirlendi. Bu işi hekimler yapacak. Diğer sağlıkçılar doktorla birlikte hareket edecek. Alternatif tıp ödemelerinin şu an Genel Sağlık Sigortası kapsamında olmasını planlamıyoruz. Uygulamaların bedeli SGK kapsamında ödenmeyecek.” dedi.
 
Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, ‘Geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamaları’ hakkında mevzuat çalışmalarının sonuçlarının paylaşılacağı bir basın toplantısı düzenlendi. Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Şencan, bakanlık tarafından yürütülen alternatif tıp uygulamaları ile ilgili yasal düzenlemede gelinen son noktayı anlattı.
 
Geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamalarının ülkemizde ve tüm dünyada yaygın olarak kullanıldığını kaydeden Şencan, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) raporlarında, ülkelerin çoğunluğunda özellikle Avrupa ve Amerika’da kanun ve yönetmeliklerle çerçevesi çizilmiş, uygulayıcılar ve uygulama alanlarının belirlenmiş olduğunu kaydetti.
 
YASAYA BİR AY SONRA SON ŞEKLİ VERİLECEK
 
Geleneksel, tamamlayıcı, alternatif tıp uygulamaları hakkında yaklaşık 4 yıldır çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden Şencan, şu bilgileri verdi: “Çalışmalar sırasında ülkemizde sahada yapılan uygulamalar değerlendirilmiş 41 başlık belirlenmiştir. Geleneksel, tamamlayıcı, alternatif tıp uygulamaları ile ilgili 5 grup oluşturulmuştur. Her grup için koordinatör belirlenmiştir. Bu gruplar manipülatif uygulama teknikleri, biyolojik temelli uygulamalar, zihin beden ilişkili teknikler, enerji kullanılan uygulamalar ve tüm sistemleri ilgilendiren uygulamalar. Bu uygulamalarda masaj tedavisi, vakum tedavisi, hippoterapi, fitoterapi, aroma terapi, apiterapi, hirudo terapi, maggot terapi, ozon tedavi, müzikle terapi, akupunktur gibi alt başlıklar bulunuyor.”
 
4 yıllık bir çalışmanın ardından alternatif tıp yasa tasarısı ile ilgili önemli bir aşamaya geldiklerini belirten, “Bu çalışmalarımızın ardından bize son olarak bu konuda destek verecek öğretim üyeleri, hukukçular ve tüm sivil toplum kuruluşlarından son olarak görüşlerini alacağız. Bir aylık bir çalışmanın ardından yasa tasarısı ile ilgili son metni tamamlayacağız ve bakanımıza sunacağız. Bakanımızın son bir incelemesi ile yasa son şeklini alacak.” diye konuştu.
 
Mevzuat çalışmalarına katkı sağlamak için bilimsel araştırmalar yapmak üzere bir komisyon oluşturulduğunu vurgulayan Şencan, şu bilgileri verdi: “Komisyon tarafından geleneksel, tamamlayıcı, alternatif tıp uygulamaları grupları altında belirlenen uygulamalar hakkında dünyada ve ülkemizde yapılan bilimsel çalışmalar, yayınlar incelendi. DSÖ’nün ‘2002-2005 Geleneksel Tıp Stratejisi’, DSÖ’nün ‘Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Dünya Atlası’, ‘Geleneksel, Tamamlayıcı/Alternatif Tıp Yasal Düzenlemeleri: Tüm Dünya Derlemesi’, ‘ABD’de Erişkin ve Çocuklarda Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Kullanımı 2007’ adlı çalışmalar incelenerek tercüme edildi. Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen ‘Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’ konulu konferansa katılım sağlandı. Bulgaristan Albena’daki Homeopati Kongresi’nde katılım sağlandı. Güney Kore Sancheong’da Dünya Geleneksel Tıp Fuarı’na katılım sağlandı. Dünyadaki tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamalarını yerinde görmek amacıyla bir diğer inceleme ABD, Almanya ve Fransa’ya inceleme ziyaretleri düzenlendi. Bu ziyaretler kapsamında Amerika’da New York Pasifik Doğu Tıbbı Koleji, New York Geleneksel Çin Tıbbı Koleji, ILowa Üniversitesi, Minnesota Üniversitesi, Northwestern Sağlık Bilimleri Üniversitesi ziyaret edildi. Almanya’da Alman Tabipler Birliği, Berlin Immanuel Tamamlayıcı Tıp Kliniği, Charite Üniversitesi, Uygulamalı Osteopati Enstitüsü ziyaret edildi. Fransa’da homeopatik ilaç üretim tesisleri ve eczaneler ziyaret edildi.”
 
İŞİ HEKİMLER YAPACAK, DİĞER SAĞLIKÇILAR DOKTORLA BİRLİKTE HAREKET EDECEK
 
En yüksek skoru alan uygulamalardan 14 başlık seçildiğini ve bu başlıklarla ilgili düzenlemeye gidildiğini kaydeden Şencan, “Bu düzenleme çerçevesinde yönetmelik çalışmaları yapılan başlıklar akupunktur, hipnoz, hirudoterapi, refleksoloji, ozonla tedavi, mezoterapi, fitoterapi, homeopati, osteopati, kyropraktik, maggot, apiterapi, proloterapi ve kupa uygulamaları şeklindedir. 14 başlık için çerçeve yönetmelik hazırlandı, başlıklarla ilgili özel maddeler yönetmelik eki olarak düzenlendi.” diye konuştu.
 
Alternatif uygulamaların artık tıbbın içine girdiğini ve bu konudaki çalışmaların mevzuat dışında devam edeceğini kaydeden Şencan şunları söyledi: “Bir bilim komisyonu kuruyoruz. Mutlaka her bir uygulama ile ilgili bir alt komisyon olacak. Eğitimlerle ilgili durumlar gözden geçirilecek. Uygulama sertifikası bulunan, bilimsel çalışması olanlara eğitimci diyeceğiz. Bu kapsamda bir sertifikalandırma yapılacak. Bu işleri yapacak kişiler sertifikalandırılacak. Sınırlar bilim komisyonu tarafından çizilecek. Bu işi hekimler yapacak. Diğer sağlıkçılar doktorla birlikte hareket edecek. Muayene, tıp merkezi, poliklinik, hastane ve eğitim kurumunda çalışmalar yürütülecek. Yeni bir kurum tanımlamıyoruz. İlaç ve uygulamayı tanımlayacağız.”
 
Şencan, alternatif tıpla ilgili ödemelerin şu an genel sağlık sigortası kapsamında olmayacağını belirterek, uygulamaların bedelinin SGK kapsamında ödenmeyeceğini hatırlattı.
 
CİHAN
30 Kasım 2013
222 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?