En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Hacamat Yapılan Noktalar

Hacamat Yapılan Noktalar

Hacamat yapılacak noktaların tespiti,haccam veya haccamenin rahatsızlık duyduğunuz hastalığa ve bölgeye göre yeri tespit edilmektedir.Her organın bir bölgesi olduğu gibi her hastalığa göre de bir hacamat bölgesi bulunmaktadır.

 

Hacamatı o dönemde uygulanan en iyi tedavi metotları arasında sayan Resûl-i Ekrem ve ashabının genel olarak ağrıya ve baş ağrısına karşı, baş (Buhâri, Tıb 13; Müslim, Musakat 62, 63), iki omuz arası (kahil) (Ebû Dâvûd, Tıb 4; İbn Mâce, Tıb 21), boyunun sağ ve solunda bulunan damarlardan (ahdaayn) (Ebû Dâvûd, Tıb 4; Tirmizi, Tıb 12), kalça ve ayağın üstünden (Buhârî, Tıb, 14, 15; Ebû Dâvûd, Menâsik, 35, Tıb, 4,5) hacamat yaptırdıkları rivayet edilmektedir.

Hacamatta, vücutta kan alınabilecek noktaların bilinmesi önemlidir. Hadîslerde Peygamberimiz’in (sallallahü aleyhi ve sellem), başından, boynundan, omzundan ve ayağından hacamat yaptırdığını görmekteyiz. Fakat hacamatın vücudun sadece bu azalara uygulanmadığını ağrıyan yere göre vücudun değişik yerlerine de uygulandığını bilmekteyiz.

 

                                                                                           Hacamat Yapılan Bölgeler

Ayak Bileğine Hacamat

Siyatik ağrılara, varis, gut ve fil hastalıklarına faydalıdır. Ayak bileği iç kısmı, adet düzensizliğine ve basura faydalıdır. Süreklilik arz eden kronikleşmiş bir çok hastalıklara şifaları kanıtlanmıştır. Otonom sinir sistemi üzerinde temizleyici, düzenleyeci ve uyarıcı etki yaparak iyileştirmeyi sağlamaktadır.

 

Kafa Arkası

En temel noktalardandır..Manevi sıkıntılarda endikedir, depresyon, obsesif kompulsif bozukluk (takıntı), manik depresif (bi polar bozukluk), anksiyete bozukluğu, kulak çınlamasına ve kulak ağrısına, migren ve diğer baş ağrılarına, başdönmesine, egzamaya, uçuk, sedef, saç dökülmesine, göze, diş, dişetine ve burun hastalıklarına karşı çok etkilidir.
Ensedeki Çıkıntı Üzeri: Tiroide ve lenf bezi hastalıklarına, göze, göz kapağına (arpacık, göz kapağı ağrıları ve ödemi), dişe, dişeti, ağız kokusuna karşı endikedir.

Kulak Arkası

Karaciğer ve safra kesesi ağrılarına, başın titremesine, başağrısına, kulak, burun, boğaz ve göz hastalıklarına, diş rahatsızlıklarına karşı çok etkilidir.

Omuzlar

Akciğer hastalıkları, yüksek tansiyon, başağrısı, baş dönmesi, saç dökülmesi, kepek, boyunda kireçlenme, boyun fıtığı, kol-omuz ağrıları ve hormon dengesizliğine,
Kürek Kemikleri Arası (tam ortaya değil, biraz yukarı) : Akciğer, kalp, pankreaas ve safra kesesi hastalıklarına,

Kürek Kemikleri Altı

Bel ağrısı, bel fıtığı, karın ağrısı, mide ve karaciğer hastalıklarına,

Bel : İdrar kaçırma, bel ağrısı, bel fıtığı, böbrek ve üreme organı hastalıklarına,
Kuyruk Sokumu : Prostat, fil hastalığı, basur ve adet düzensizliğine,
Dizlerin Üstü ve Altı (iç ve dış kısımları) : Diz ağrısı, diz hastalıkları,adet düzensizliği, basur, varis, baldır ve ayak yaralarına, mide, karaciğer, safra kesesi ve böbrek rahatsızlıklarına,
Baldırlar (arka kısmı) : Yüksek tansiyon, başağrısı, sedef, fil hastalığı, idrar yolları ve böbrek hastalıkları, baldır-ayak ağrıları ve buralardaki yaralara,
Ayak Bileği Dış Kısmı : Siyatik, varis, gut ve fil hastalığına,
Ayak Bileği İç Kısmı : Adet düzensizliği ve basura çok iyi gelir.

 

 

24 Kasım 2013
816 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?