En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Hacamata ilgi neden artış gösteriyor ?

Hacamata ilgi neden artış gösteriyor ?

kupa HACAMAT NEDEN ÇIĞ GİBİ  BÜYÜYOR….

Günümüz dünyasında alternatiflerin artması sonucu insan psikolojisi olumsuz sinyaller vermeye başladı.Bu olumsuz durum karşısında bir çok yeni arayışlar başladı ve bazıları neticelendirildi.Neticeler gösterdi ki; her biyolojik hastalığın kökünde ruhsal travmalar ve psikolojik bozukluluklar yer almaktadır.Modern Tıp, sayısı hızla artan hastalıklar karşısında “deneme yanılma” diye tabir edebileceğimiz bir çok ilaçlar ve tedavi yöntemleri geliştirdi.Her doktor elinden geçen binlerce hastaya tam emin olamadığı ilaçları verdi ,hasta kullandı kısa süreli fayda görürken uzun süreli hastalıklara aday olamaya başladı…  Sonrasını zaten biliyoruz birçok kronik rahatsızlıklar,bir ömür boyu kullanacağımız tansiyon,şeker vb.ilaçlar,modern tıp sınıfta kaldı çünkü hastanelere giden hastalar iyileşmiyor,sadece hastalık öteleniyor ve artık doktorlarla tabiri caiz ise akraba oluyoruz.Çünkü hastanenin ve ilaçların abonesi oluyoruz doktor ailesinden çok hastasını hasta ailesinden çok doktoru görmeye başlıyor ve bu süreç artarak devam ediyor…

 

İşte bu süreç devam ederken kadim bir tedavi yöntemi olan HACAMAT boy göstermeye başlıyor.Hacamatın tarihine ve önemine bir göz atalım:

 HACAMATIN TARİH SAYFALARI ARALANIYOR

1)Hacamat tedavisi 5000 yıldan fazla süredir dünya genelinde yaygın bir biçimde, birçok kültürün halk tedavilerinde önemli bir rol oynamıştır.

2)Milattan önce… 1550 yıllarında yazılmış, 19.yüzyılda keşfedilen ve en eski tıp metinleri olan Eber papirüslerinde vücuttan kirli kanı ve yabancı maddeleri uzaklaştırmak için kan akıtılarak yapılan hacamat tasvirleri bulunmaktadır.

3)Bu kadim sanat Eski Mısırlılardan Yunanlılara ve Romalılara taşındı; modern tıbbın babası Hipokrat 2 tür hacamat’dan bahseder; kuru hacamat ve yaş hacamat. Hacamat hakkında yazılı kanıtlar Galen’in yazıtlarında da görülebilir.

4)Hacamatın popülerliği orta çağda da devam etti. Doktorlar kadar berberlerin de uygulamasıyla AVRUPA’DA yayıldı. 14.yüzyılda Fransa’da hacamatı berberler yapardı.

5)Hacamat El Razi ve İbni Sina gibi doktorlar tarafından da uygulanmıştır. İbni Sina Kanun’unda hacamattan ve damardan kal almadan birlikte bahseder. Ancak hacamatın daha güvenli ve etkili olduğunu vurgular.

 

                                                   YAKINLARDA NE OLDU BİR BAKALIM….

 

6)18. ve 19. yüzyıllarda hacamat tedavisinin kullanılması Amerika Birleşik Devletlerinde ve batı dünyasında yaygın hale geldi. Hatta gazete sahipleri hacamat uygulaması hakkında geniş talimatnameler yayınlıyorlardı.
1860 sonlarında birçok hastalığın tedavisinde hacamat tedavisi uygulamak üzere Avrupalı ve Amerikalı doktorlar ve cerrahlar hacamat için işe alınıyorlardı. 18. ve 19.yüzyıllarda ingiliz halkı ilkbahar ve sonbahar aylarında hastanelere hacamat olmak için gidiyorlardı.

 

                                  PEKİ YA GÜNÜMÜZDE HACAMAT NE ALEMDE….

 

7)Bugün hacamat tedavisi doktorlar tarafından genel olarak bilinmiyor olsa da birçok insan hastalıkları için aromaterapi,refleksoloji,masaj,kupa terapisi veya akapunktur gibi gittikçe popüler hale gelen alternatif tedaviler arıyorlar.
İngiltere’de her 3 kişiden biri , Amerika’da ise toplumun %35′inden fazlası bu tip alternatif tedavileri tercih ediyorlar.
Toplumun farkındalığı ve eğitim seviyesi de değişti. Artık bu tür tedavilere “şarlatanlık” olarak değil,daha çok saygı duyulan alternatif tedaviler olarak bakılıyor.Artık dünyada bazı insanlar , muhalefeti kabul etmeyen modern tıbbı sorguluyorlar.

 

8)Hacamat tedavisinin iyileştirici etkileri hem halk hem de bilim çevrelerinin ilgisini çekmeye başladı.
ABD deki tıp fakültelerinin %60′ında Tamamlayıcı tıbbın bir parçası olarak hacamat eğitimi vermeye başlandı. Ayrıca Birleşik krallık’ta ve ingiltere’de birçok kurs düzenleniyor. Hacamat modern tıbbın dünyada en saygın iki merkezi olan Harvard tıp fakültesi ve John Hopkins Tıp merkezinde uygulanmaktadır.
Ülkemizde ise hacamat hem geleneksel tıp olarak halk arasında yapılmaya devam edildi; hem müslüman cemaatler sünnet olduğu için bu tedaviye sahip çıkarak yapmaya devam etti. Bugün ise artık hacamat, ülkemizde birçok kişi tarafından yaptırılıyor; Hacamatı tanıyıp ilgi duyanların sayısı hızla artmaktadır.

                                   SONUÇ

 

Hacamat tedavisi geçmişte başarıyla uygulanmış ve çok güzel sonuçlar vermiş bir tedavi yöntemi olduğu için, günümüz insanı da araştırmaları sonucu bu tedaviye başlamış ve ilaçların ve hastanelerin çözümsüz kaldığı noktada çözüme ulaşmıştır.Bu başarısından dolayı her şifa bulan hasta ,bu tedaviyi yakınlarına anlatmakta ve daha çok insanımız bu tarihi ve aynı zamanda manevi özellikleri olan tedaviyi tercih eder hale gelmiştir.Her geçen gün hacamat yaptıran ve fayda gören hasta sayısı artmaktadır,inşallah tüm hastalar doğru tedavi yöntemlerini uygulayarak hastalıklarından kurtulurlar…

 

Erdoğan Atçılı

03 Eylül 2013
210 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?