En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Hadislerle Tedavi Yöntemleri

Hadislerle Tedavi Yöntemleri

Kainatta her şey Allah’ın mahlukudur ve tüm mahlukların sahibi Allah’tır. İnsan vücudu Allah’ın insana verdiği bir emanettir. İnsan, vücudunun hakiki sahibi değildir. Vücut insana bu kısa imtihan dünyasında belli bir müddet için emanet olarak verilmiştir. İnsanın görevi kendisine emanet olarak verilen vücudunu korumaktır. Bu sebeple kişinin hayatını koruması ve kendisine zarar verecek tehlikelerden uzak durması farz bir ameldir.

Mesela tıbben insan vücuduna zarar veren gıdaları tüketmek haramdır. Ayrıca kişinin bedenen sağlıklı olması neticesinde kişi ibadetlerini daha kolay bir şekilde yapar ve sağlıklı olan kişi Allah’ın yasaklarına karşı daha güçlü bir şekilde mücadele eder.

İnsan bazen hastalıklardan korunmaya çalışsa da hastalığa yakalanabilir. Hasta olan bir Müslümanın tedavi olması gerekir. Tedavi olmak hastalıklardan kurtulmak, sağlığa kavuşmak için fiili olarak dua etmek anlamına gelir. Mesela bir insanın rızkını elde etmek için çalışması fiili duadır. İşte tedavi olmak da bir fiili duadır.

Tedavi olması kişiye farz olacak kadar hastalanan bir insan tedavi olduğunda farz bir ameli gerçekleştirmiş olur. Farzı yerine getirmek ise ibadettir.

Hazreti Peygamber’in (Sav) hadislerini göz önüne alan pek çok Müslüman bilim adamı Orta Çağ’da tıp alanında yaptığı çalışmalarla günümüz tıp dünyasının bu seviyeye gelmesine katkıda bulunmuşlardır. Batı dünyasında da çok ünlü olan İbni Sina ve onun gibi pek çok Müslüman âlim tıp alanında önemli çalışmalar yapmışlardır. Bu konuda yüzlerce örnek verilebilir. Örneğin dünyada ilk katarakt ameliyatını 10. yüzyılda yaşayan Ebu’l-Kasım Ammâr b. Ali el-Mevsılî yapmıştır.

Şu bilgiyi de verelim: Zaruret durumlarında tedavi maksadıyla doktorun hastanın avret yerlerine bakması caizdir. Ancak hastaların hemcinsleri olan doktorlara gitmeleri önceliklidir.

13 Şubat 2014
329 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?