En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Hamile Kadının Beslenmesi

Hamile Kadının Beslenmesi
Hamile Kadın

Hamile Kadın

Hamilelik esnasında 6 – 10 kiloya kadar kilo almak, zayıf kadınlar için normaldir ancak kilolu kadınlar bu dönemde kilo almamalı, hatta vermelidirler. Halk arasındaki “İki canlısın, iki kat yemelisin” düşüncesi yanlıştır. Sağlıklı bir bebek için, her hamile kadın, ilk 3 ayı 3 günlük açlıklar yaparak geçirmelidirler. Sonraki aylarda da yediklerine dikkat etmeli ve yemekten doymadan kalkmalıdırlar.

Aç kalan annenin karnında oksijen ve besin yetersizliyi görülür. Bu durumda cenin , kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için akif harekete mecbur kalır, hareketliliği de ceninin kan dolaşımını hızlandırır. Böylece bebek artan kan ile yeterli miktarda besin ve oksilen ihtiyacını organlarına ve sistemlerine dayanıklılık kazandırır.Yeni bebeğin aktif hareket etmesi, onun fiziksel olarak sağlıklı gelişmesini sağlar. Tabi annenin yapacağı spor, egzersiz gibi hareketlilikler de cenin için aynı etkiyi gösterir.

Doğumdan sonra sütün temiz ve yeterli olması ve de doğumun rahat olması için anne hamileliğinde ilk 4-5 ayında meyve karpuz, balkabağı, yeşillik, taze çiğ sebze, doğal bal ve pekmez, fındık fıstık, ceviz, tuzsuz badem gibi kuruyemişle beslenmelidir. Kalsiyum, vitamin ve protein ihtiyacını, ıspanak, roka, semizotu, tere, dereotu, kişniş, ısırganotu, hindiba, turp yaprağı gibi yeşil yapraklı sebzelerden, brokoli, enginar ve haftada 3-4 defa yapısına uygun et veya balıktan karşılamalıdır.

10 Eylül 2012
374 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

  1. deniz dedi ki:

    Hamilelikteki bulantıların bir çaresi yok mudur? Gerçekten çok yıpratıcı oluyor.

    1. Erdoğan dedi ki:

      letişim bölümünden irtibata geçin yardımcı olalım inşallah…

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?