En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Harama Bakmak Hafızayı Zayıflatır

Harama Bakmak Hafızayı Zayıflatır
Hafıza

Hafıza

İslam alimleri yüzyıllardır uyarıyorlar : “Harama bakmak hafızayı zayıflatır”

Yapılan araştırmalar da bu uyarıyı haklı çıkarıyor…

Peygamber efendimiz diyor ki;

Nazar (bakış), şeytanın zehirli oklarından bir oktur…

Bediüzzaman ise

Ehl-i İslam’da nazar-ı haram ziyadeleştikçe hevesat-ı nefsaniye heyecana gelip vücudunda su-i istimalat ile israfa girer. Haftada birkaç defa gusle mecbur olup ondan kuvve-i hafızaya zaaf gelir. (Kastamonu Lahikası)

diyerek konuya dikkat çekmiştir.

İngiltere’de yapılan bir araştırma gösteriyor ki erkekler, ömürlerinin ortalama 1 yılını yabancı kadınlara bakarak geçiriyor… 18 – 50 yaş aralığındaki 3bin kişinin katıldığı ankette bir erkek, gününün 43 dksını namahreme bakarak geçirirken, kadınlarda bu süre az olmasına rağmen 20 dk.yı buluyor.

Journal of Experimental and Social Psychology dergisinde bir araştırma daha yayımlandı. Bu araştırma sonuçlarına göre ise erkeklerin, etkilendikleri bir kadınla birkaç dakikalık sohbet etmesi bile, beyin fonksiyonlarını ölçen testte kötü performans göstermelerine yol açtı. Dahası, ne kadar etkilenirse beyin performansı o kadar düşüyor.

Hollanda’da yapılan bir başka araştırmanın sonuçları da yukarıdaki sonuçları destekleyici türden…Radboud Üniversitesi psikiyatristlerinin yürüttüğü çalışmada erkekler, cazibeli bir kadınla sadece birkaç dakika konuştukları zaman bile işlerine döndüklerinde verimlilikleri düşüyor. Bu duruma sebep olarak da beyin fonksiyonlarının büyük kısmının karşısındakini etkilemek için kullanılmasından dolayı devam ettikleri işlerine yeterli enerji kalmaması gösteriliyor. Aynı araştırma, kadınlarda böyle bir durumun olmadığını da gösteriyor.

İslam alimlerinin asırlardır uyardıkları, bilim dünyası tarafından geç de olsa artık kabul görüyor ve dile getiriliyor…

17 Ağustos 2012
449 kez görüntülendi
Etiketler: , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM

  1. murat yüce dedi ki:

    Allah razı osun çok değerli bilgi olmuş

  2. sümeyra durmaz dedi ki:

    İslam alimleri , Bediüzzaman ne demişse demiş.İngiliz bilim adamları ‘böyledir’dediyse vardır bi hikmet,doğrudur ,uymak lazım !!!!!

  3. yildiz dedi ki:

    Sumeyra hanim biraz saygili ol tabi onun ne oldugunu biliyosan ,, bediuzzaman gibi buyuk bi alim hakkinda ne konustuguna dikkat ett yazik yazik sen daha dunyada yokkeb o insan senin ebedi hayatini dusunmus biraz insaf yaa

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?