En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Hepatit hakkında bilgi

Hepatit hakkında bilgi

HEPATİT

Karaciğerin çeşitli etkenlerden dolayı zedelenmesi sonrasında karaciğer enzim yüksekliği ile giden tabloya hepatit denir. İlaçlar,alkol,bağışıklık sistemi bozuklukları,mikroplar(bakteriler,virüsler,parazitler,mantarlar)hepatite neden olabilir.Bunların içinde virüsler hepatit etkeni olarak ilk sırada yer alırlar.Asıl hepatit etkeni olan virüsler;hepatitA,B,C ve E virüsleridir.Bunlar belirtisiz,yani şikayete neden olmayan karaciğer hastalığı ile kısa süreli halsizlik,bulantı,kusma şeklinde geçici hastalığa neden olabileceği gibi ileride karaciğer yetmezliği hatta karaciğer kanserine neden olabilirler.

Bugün dünyada her yıl 300 milyondan fazla viral hepatit,3000 ‘den fazla akut(ani genişleyen) viral hepatit nedeniyle ölüm,15binden fazla kronik hepatit görülmektedir.Hepatit çok hafif halsizlik,bulantı,kusma şeklinde seyreden bir tablo ile karşımıza çıkabileceği gibi,karaciğer yetmezliğine neden olabilecek şekilde akut hepatit olarak karşımıza çıkabilir.Yada neden olan virüsün karaciğerde ömür boyu kalarak ve yavaş  yavaş harabet yapacak şekli olan kronik hepatit şeklinde görülebilir.kronik hepatitler karaciğer yetmezliği,karaciğer sirozu ve karaciğer kanserine dönüşebileceğinden,bu hastaların düzenli doktor kontrolü ve tedavisi gerekmektedir.

VİRAL HEPATİTLER NASIL BULAŞIR ?

Hepatite neden olan virüslerin insanlara bulaşmaları farklı şekillerde olur.Hepatit A ve E sıklıkla hasta olan kişinin dışkısıyla kirlenmiş su ve yiyeceklerle geçer.Hepatit B ve C ise kan ve vücut sıvıları yoluyla bulaştığından cinsel yolla bulaşma,kan transfüzyonu ve hasta olan anneden bebeğe geçiş şeklinde görülür.

VİRAL HEPATİTLER NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

HEPATİT  A:Hepatit A akut olarak geçirilen bir hastalıktır.Kronikleşme söz konusu değildir.bulantı,kusma,iştahsızlık şeklinde hafif bir tablo yapar.Kendiliğinden düzeldiğinden yatak istirahati dışında ek tedaviye ihtiyaç duymaz.Ancak çok nadiren karaciğer yetmezliğine neden olabileceğinden akut dönemde karaciğer enzimleri kontrol edilmelidir .Çoğunlukla halsizlik dışında bulgu vermediğinden çoğu insan bu hastalığı farketmeden geçirmektedir.

HEPATİT B ve C: Akut durumunda hapatit a gibi bulgular verir.Ancak belirtiler genellikle daha şiddetli olmaktadır.Her iki hepatitte de kronikleşme,karaciğer yetmezliğine gidiş,siroz ve karaciğer kanseri söz konusu olduğundan takip edilmelidirler.Hastalık kronikleşirse tedavi edilmesi gerekir.

HEPATİT E:Klinik olarak hepatit A’ya benzer.Gebelikte enfeksiyonu kapan kadınlar karaciğer yetmezliği açısından risk altındadırlar.Hastalık kronikleşmez.Özel bir tedavi gerektirmez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?