En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

İhramlı ve Oruçlu İken Hacamat Yaptırmak

İhramlı ve Oruçlu İken Hacamat Yaptırmak

Hacamat ile ilgili meseleler fıkıh kitaplarımıza da konu olmuştur. Yukarıda zikredilen hadîsler ışığında İslâm âlimleri, hacamata mendub hükmünü vermişler ve hacamat yapmanın ve yaptırmanın orucu bozup bozmadığı, ihramlı iken hacamat yaptırılıp yaptırılamayacağı, hacamatın abdesti bozup bozmadığı, hacamat yapan kişilere ücret verilmesi gerekip gerekmediği gibi konuları işlemişlerdir.

Bu konuların en önemlisi ihramlı ve oruçlu iken hacamat yapılıp yapılamayacağıdır. Temel hadîs kaynaklarında Peygamberimiz’in (sallallahü aleyhi ve sellem) ihramlı iken hacamat yaptırdığına yani kan aldırdığına dair sahih rivayetler olduğundan (Bk. Buhârî, Savm, 22; Müslim, Hac 87, 88) ihramlı iken saç kestirmemek şartıyla hacamatın caiz olduğu hususunda âlimler arasında görüş birliği olmuştur.

Ramazan ayında oruçlu iken kan aldırmak meselesine gelince, hadîs kaynaklarında, Hz. Peygamber’in, oruçlu iken kan aldırdığı nakledildiği gibi, (Bk. Buhârî, Savm 32, Tıb, 11; Ebû Dâvûd, Savm 30.) başkalarına oruçlu iken kan aldırmayı yasakladığı rivayetler de bulunmaktadır. (Bk. Buhârî, Tıb 11, Savm 32; Ebû Dâvud, Savm 28, 29, 30) Enes b. Mâlik, oruçlu iken hacamat yaptırmadıklarını ifade ederken oruçluya hacamatı yasaklayan hadîslerin hacamatın oruçluya sıkıntı vereceği hususuna bağlamaktadır. (Ebû Dâvûd, Savm 32) Buna göre oruçlunun hacamat yaptırması mümkün ve caiz olduğu söylenebilir. Ancak oruçludan kan alınması, vücudu zayıf düşürecekse veya oruç tutmayı zorlaştıracaksa bu durumda hacamat yaptırmanın mekruh olacağı nakledilmiştir. Buna göre zaruret olmadıkça Ramazan ayında, gündüz kan aldırmayıp akşam iftardan sonra kan aldırmayı tercih etmenin daha uygun olacağı belirtilmiştir. Fakat bu durumda da Resulullah’ın (sallallahü aleyhi ve sellem) hacamatın aç karnına daha faydalı olacağı buyruğu göz ardı edilmemelidir.

Kaynak Yeni Ümit Dergisi

04 Ekim 2013
249 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?