En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

İnsan Hayatı Üzerine

İnsan Hayatı Üzerine

Esselamü aleyküm ve rahmetullahi ve berakatuhu ebeden daima.

Allah c.c. her insana bir vakti muayyen tayin etmiştir. Her insanın bir eceli vardır ve buda gizlidir.

Allah’ın c.c bizlerden muradı ise bize vermiş olduğu ömür sermayesini O’nun rızası doğrultusunda harcamak.

Ama günahların ve fitnelerin üzerimize sel gibi hücum ettiği bu ahirzamanda böyle mi olmaktadır? Yani kul, kulluk bilinci ile mi hareket etmektedir?

Hayat-ı ictimaiyeye çıkan ekseriyatla günahların hücumuna maruz kalır diyor Üstad Bediüzaman Hazretleri.  Ve nefs daima kötülüğü emrediyor Rabbimizin koruyup gözetmesi haricinde…

Bir kıssa anlatırlar: Buzdolabından önceki zamanlarda, çiçekleri ve bazı yiyecekleri korumak için, dağlardan buz kesilir ve pazar yerlerinde satılırdı.  Sıcak bir yaz gününde, bir şeyh, talebeleriyle şehirde dolaşırken, böyle bir buz satıcısına rastladı. Satıcı:“Sermayesi eriyip giden şu adama acıyın, merhamet edin..” diye bağırıyordu. Satıcının bu sözlerini işiten şeyh aniden fenalaşarak bayıldı. Yanındakiler, kendisini gölgelik bir yere taşıdılar ve saatler sonra kendisine geldiğinde bayılma sebebini sordular. Şeyh satıcının eriyip giden buzlarında kendi hayatını görmüştü. Küçük sermayesinin ziyan olmaması için çırpınıp duran satıcı, milyarla ölçülmeyen ve sonsuz bir hayatta sınırsız bir mutluluğa vesile olabilecek ömür sermayesinin eriyip gidişine nasıl kayıtsız kalındığını düşündürmüştü ona…

Aynen öyle de bizim ömür sermayemiz de tükeniyor. Bediüzzaman Hazretlerinin dediği gibi: “ömür sermayesi pek azdır, lüzumlu işler pek çoktur“. İş İşten geçmeden önce aklımızı başımıza almalıyız. Ölmeden önce ölmeli, nefis muhasebemizi yapmalıyız.
Birgün dünya bizi kovacak, dünyayı terk edeceğiz. Öyle ise dünya bizi kovmadan biz içimizdeki dünya sevgisini kovmalıyız. Bediüzzaman Hazretlerinin dediği gibi ” en bahtiyar odur ki; dünya onu terk etmeden, o dünyayı terk eder.”

Hz. Ali (r.a)’a soruyorlar: “acaip nedir, ondan daha acaip nedir. Cevaben Hz Ali (r.a) “dünya acaiptir, dünyayı sevmek ondan daha acaiptir” buyurmuştur.

Hal böyle iken galiba hiç ölmeyecek gibi dünya için çalışma işini biraz abartmış görünüyoruz. Allahın günlük olarak bize vermiş olduğu 24 saatin en az 1 saatini farz namazlarını kılarak değerlendirmemiz lazım. Yoksa Ömür sermayemiz hebaen gider. Ahirette de bunun hesabını veremeyiz. Dünyada işlemiş olduğumuz ve ilahi kameraların kaydetmiş olduğu iyi ve kötü amellerimize ait hayat filmimizin görüntüleri oynatılmaya başladığında pişman olmamak için kendimize çeki düzen vermemiz lazım.

Selam ve dua ile…

 

 

 

30 Aralık 2011
238 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

  1. Adem Ertuğrul dedi ki:

    allah razı olsun bihemta konuyu güzel anlatmışsınız

  2. Bîhemta dedi ki:

    Allah (c.c) sizlerden de razı olsun.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?