En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Isırgan otu ve sağladığı rahatlık

Isırgan otu ve sağladığı rahatlık

Isırgan Otu İle Hayat, Daima Çok Rahat

Urtica diğer adıyla Isırgan otu, faydalı bitkiler arasında yer alan yakından tanıdığımız bir bitki türüdür. Bütün bir yıl boyunca yetişebilme özelliği olan ısırgan otu Mayıs-Ağustos ayları arasında çiçek açar. Her derde deva yönüyle şifalı bitkiler arasında ön plana çıkar. Isırgan otu denilmesinin sebebi, yapraklarının üzerinde yakıcı tüyler bulundurmasıdır. Bitkinin yaprakları insan cildine temas ettiğinde, cilde değen yerde kaşıntı ve kızarıklık yapar, bu nedenle Türkçede ısırgan denmektedir.

Isırgan otu yüzyıllardır sağlığa faydaları sebebiyle pek çok kültürde kullanılmıştır. Bu neden uzun zamandır faydaları bilinen ve kullanılan bir bitkidir. Avrupa’da ilk olarak vücuttan fazla suyun atılması amacıyla idrar söktürücü ve organları temizlemek amacıyla kullanılmıştır. Günümüzde ısırgan otu bir çok tedavide kullanılıyor ve tıbbı ilaçların içerisinde yer almaktadır.

İçerdiği klorofilvitaminler ve demir nedeniyle, yiyecek veya içecek olarak tüketildiğinde kansızlığa karşı kullanılan ısırgan otu, aşırı üşütmelerde solunum yollarını açıyor. Aynı zamanda kan şekerini de düşüren bu bitki, özellikle şeker hastaları tarafından tüketilebilir. Cilt bakımı ve deri temizliğinde de büyük rol oynayanısırgan otu, köklerinin kaynatılıp içilmesiyle saç dökülmesi, saçın kepeklenmesi ve yağlanma gibi sorunların önüne geçiyor.

Isırgan otunun  faydalarını sıralayacak olursak;

 •  Yüksek miktarda demir içerir
 •  İdrar söktürücüdür
 •  Anemi tedavisinde yardımcı olarak kullanılır
 •  Sindirim sistemini ve diğer organları temizler
 •  Artrit semptomlarını hafifletir
 •  Soğuk algınlığına iyi gelir
 •  Bağışıklık sistemini güçlendirir
 •  Öksürüğe iyi gelir
 •  Böbrekleri temizler
 •  Karaciğeri temizler
 •  İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

Nasıl Tüketilir

Isırgan otunu yemek olarak tüketebileceğimiz gibi bitkinin kökü, gövdesi ve yapraklarından çay yaparak da tüketebiliriz. Yemek olarak tüketildiğinde genelde salata ve börek içi olarak tüketilir. Çay olarak içme biçimi de, klasik çay yapma yöntemi gibi bitkinin yaprakları suda kaynatarak demlenmesini sağlarız. Isırgan otu çayıgünde 2-4 bardak yeni demlenmiş ısırgan otu çayı aç karnına öğün aralarında tatlandırılmadan içilmesi gerekir. Kokusundan veya tadından rahatsız olanlar çayın içine biraz nane, kekik veya papatya konulabilir.

Canlı halde olan bitkinin sapı yere yakın bölümünden kesilerek, dalından akan suyuyla birlikte eklem ağrısı olan bölgelerimize sürebiliriz. Özellikle romatizmagutsiyatik, ve lumbago ağrılarına karşı ağrılı bölgelere, yapraklı taze ısırgan otu dalı hafifçe sürüldüğünde şifa kaynağı olabiliyor. İşlem sonrasında ısırgan otunun sebep olduğu kaşıntıyı önlemek için, işlem sonunda o bölgeler pudralanabilir.

09 Kasım 2013
200 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?