En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

KOMŞULUK İLİŞKİLERİ

KOMŞULUK İLİŞKİLERİ

KOMŞULUK İLİŞKİLERİ

       Hayatı yaşanır  hale  getiren, insanların  bir arada bulunması, sevinçleri ve üzüntüleri pay laşmasıdır. Bu paylaşım, komşularımızla olan     ilişkilerimiz konusunda daha büyük önem ka zanır. Çünkü, komşuluk ilişkileri, toplumsal ilişkilerin esasını oluşturur.

   İnsanın  hayatına yön  vermeyi   amaçlayan  Dinimiz, işte bu bakımdan komşuluk ilişkilerine önem verir. Cenabı Allah (c.c.), Kur’anda şöyle buyuruyor: ”Allah’a ibadet edin ve Ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akra-baya, yetimlere, yosullara, yakınkomşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve elinizin altındakilere iyilik edin…”(1).

   Görüldüğü gibi, ayetin temel mesajı, ibadetin yalnız Allah’a yapılması ve Ona ortak koşulmamasıdır. Aynı zamanda bu,  İslâm Dininin temelini oluşturan ana konusudur.

   Ayet, temel mesajını verdikten sonra,  insanın yakın ilişki içinde bulunduğu diğer insan larla olan ilişkilerde iyilik  yapmayı   tavsiye  etmektedir.

   Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) de, hadisi  şe riflerinde şöyle buyuruyor: ”Allah’a ve ahiret  gününe inanan komşusuna iyilik etsin (2) Cebrail bana komşu hakkında o kadar   tavsiyede bulundu ki, onu mirasçı kılacak sandım(3) Şerrinden komşusu emin olmayan kimse, gerçek mü’min olamaz.”(4).

   Aziz Mü’minler,

   Hadisi şeriflerden anladığımız kadarıyla; insanın aile fertlerinden sonra en çok ilişki için de olduğu kimseler komşulardır. Kişilerin  aile dışı insanlarla gerçekleştirdikleri   sosyal ilişkiler, komşularla başlar. Komşuluk  ilişkile  ri, toplumsal ilişkilerin esasını ve ilk  adımını oluşturur.

   İnsanlar, aile fertlerinden sonra, günün   her  saatinde komşuları ile yüzyüze gelirler. Bir ihtiyaç halinde komşu kapısı çalınır. Hastalık,afet gibi felaketlere maruz kalındığında ilk önce komşular yardıma gelir. Sevinç ve  üzüntü komşu ile paylaşılır, sıkıntı komşuyla giderilir.

   Ne yazık ki, zorunlu haller dışında, herkesin  kendi   işine  baktığı bir  hayat  ve  komşuluk anlayışı ile karşı karşıyayız. Yıllardır aynı binada  yaşadıkları halde birbirleri ile tanışmayan, komşuluk ilişkilerine nice ailelerin varlığına şahit oluyoruz.

   Evet, sosyal hayatımız, son zamanlarda   değişikliğe uğramıştır ama, bu değişiklik, bizim bazı değerlerimizi alıp  götürmesine  de  izin  vermemeliyiz.

   Komşuluk ilişkileri, biraz da kendiliğinden oluşan tabii ilişkilerdir.Küçücük   girişimler, komşuluk ilişkisinin oluşumunu ve devamını sağlayabilir. Merdivende  karşılaştığımız   bir apartman komşumuza vereceğimiz bir selam göstereceğimiz bir güleryüz, samimi halhatır sormak, gerektiğinde kapı komşumuza bir ihtiyacının olup olmadığını sormak, hatta pişirilen yemekten bir tabak ikram etmek, komşular arasında oluşacak sıkı bağların ilk  adımını oluşturabilir.

   Ebu Zer (r.a.)’in  rivayetine  göre     Sevgili  Peygamberimiz (s.a.v.) kendisine” Ey Ebu Zer çorba pişirdiğin zaman suyunu fazla koy ve komşularını da gözet ”(5) buyurmuştur.

   Komşularla iyi ilişkilerin devamı için bu gi bi fırsatlar değerlendirilmelidir.Komşular ara sı ilişkileri sıcak tutmak için de karşılıklı  ziyaretlerin olması da gereklidir.

   Aziz Mü’minler,

   İnsan toplum halinde yaşamak zorundadır. Çevresinde mutlaka komşuları vardır.Bunlar la birtakım ilşkilerin  olması   kaçınılmazdır. Yani, hayat komşu ile başlayıp komşu ile  tamamlandığına  göre, komşular arasındaki münasebetler  sağlam temellere dayanmalıdır.

   Bunu sağlamanın yolunu Kur’an ve Sünnet  ortaya koymuştur.Bunun temelinde,” Kendi-niz için arzuladığınızı başkaları için de arzu-lamadıkça kâmil imana ulaşamazsınız” esası yer alır.Komşuluk ilişkilerimiz Allah katında ki konumumuzu belirleyecek sebeplerdendir. Komşularımızın hoşnutluğu,Allah’ın hoşnut-luğunu kazandıran yollardan biridir.

   Hayat komşularımızla güzeldir.

 

24 Şubat 2011
143 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?